Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Ovocné dřeviny

Dobrý den, máme 7 let staré ovocné stromy chráněné proti okusu zvěře plastovou ochranou. Teď jsem si všimla, že se na kmenech stromů vyskytuje jakoby slabá vrstvička zeleného mechu. Je potřeba ji nějak chemicky či mechanicky odstranit? Děkuji.

Kopečná Michaela

Stromy mají pod plastovou ochranou nejspíš nedostatek vzduchu. Pomoci by proti tomu mechu mohl nátěr vápnem, resp. jako takový by měl být takový nátěr dostatečnou ochranou proti okusu zvěří i bez použití plastových obalů.

Dobrý den, máme na zahradě 2 roky vysazenou jabloň (boskopská)a chtěla bych i další druhy ovocných stromků - jabloň - letní průsvitné, višeň, třešeň a meruňka , zahrada je v nadm.v. 350 m.n.m.

Drahomíra Koudelková

U jabloně je letní průsvitné dobrá volba, višeň bych doporučila Morela pozdní nebo sladkovišeň Favorit, třešeň - Stela (chrupka), Burlat (velkoplodá polochrupka) nebo Karešova (srdcovka), z meruněk Bergeron, Karola, Leskora. Všechny uvedené stromy jsou samosprašné, od každého stačí pořídit po jednom kusu.


Chci vysadit třešeň a slivoň /blumy/ a chtěl bych je zakrsit, aby nešly do výšky. Jak na to, jak daleko mají být od sebe? Prosím i doporučení nějaké jednoduché literatury. Děkuji.

Jiří Willander

Při výsadbě ovocných dřevin je třeba zakrátit korunu (výhony) o jednu třetinu a totéž by se mělo udělat i s kořenovým systémem. Pokud máte rostliny kontejnerované, zakrátíte pouze korunu. Vzdálenost stromů by měla být v souladu s odrůdou dřeviny, některé mohou být bujně rostoucí, některé pomalu rostoucí, ale obecně bych volila spon alespoň 5-6m od sebe. Literatura: J.Kutina - Pomologický atlas 1,2; H.Bischof, J.Sus - Řez ovocných stromů a keřů.


Dobrý den, jakou vhodnou odrůdu jablek, švestek a hrušek mi můžete doporučit do oblasti 670m n.m.?Děkuji za odpověď.

Ing. Pluháček

Doporučuji: Jabloně - Daria, Discovery, Hana, james grive, Double Red, Julia; Hrušně - Lucasova, Konference, Hardyho máslovka; Švestky - Altmanova, Wazonova, Nancyská.


Jaké má plody hruška-lukasova? Děkuji.

Milan

Hrušeň Lucasova má středně velké plody kuželovitého tvaru, slupka je světlezelená až slámově žlutá, dužina smetanově bílá, šťavnatá, sladce navinulá. Je to středně ranná odrůda.


Šestiletá hrušeň (Clappova máslovka) bujně roste a zjevně se jí daří dobře, ale ještě neměla ani jediný květ Řez dělám jen zkracováním letorostů. V čem může být problém? Děkuji.

Jaroslav Kutý

Hrušeň se řeže v době po odplození a to jen minimálně, dokonce se numusí ani provádět každý rok. Pokud takto nepostupujete, mohl by to být problém, který řešíte.


Kdy doporučujete zasadit stromek broskve a meruňky ve výšce 250m.n.m ve vilové zástavbě, ale ne u zdi a jaký typ? Děkuji.

Hynek

Broskev doporučuji např. Redhaven (plodí dřív) nebo Fairhaven, meruňku pak Leskoru. Vysadit můžete na jaře.


Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakou použít odrůdu jabloně vysoké 10m, která by měla jak chutné plody, tak by byla i okrasná v zahradě do nadm. výšky 250m.n.m., orientované na jihozápad.

Katka

Z letních odrůd, které mají pěknou korunu, bych vám doporučila např. James Grive (má i krásné plody), ze zimních pak Jonagold, Idaret nebo Golden Delicious. Všechny mohou dorůst do velké výšky, avšak je otázkou, zda je chcete spíš okrasné nebo užitkové, protože abyste měli dobrou úrodu jablek, musíte u nich provádět odpovídajcí řez. Též je třeba tvarovat korunu, aby byla opravdu pěkná.


Dobrý den, v nadm. výšce 500m.n.m. chceme vysadit polokmen rané třešně a 2 jabloně - 1 letní a 1 podzimní, asi čtvrtkmeny. Jaké odrůdy byste nám doporučila? Půda obsahuje dost kamínků i větších kamenů. Děkuji.

Katka

Polokmen rané třešně doporuuji např. - Kaštánka, Van, Karešova, čtvrtkmen jabloň letní - Daria, James Grive, podzimní pak Prima.


Dobrý den, slyšela jsem, že existuje nová resistentní odrůda jablek Rozela. Chtěla bych vědět více informací a je-li toto jablko v prodeji.

Dagmar

Pod názvem Rozela mi není známá žádná odrůda. Odolnější jsou podobného názvu Resista, Rosana nebo Rubinola, není to některá z nich? Tyto odrůdy jsou odolnější proti strupovitosti a lépe snáší i padlí.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 36

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů