Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Jehličnany

Vše o jehličnatých okrasných dřevinách pěstovaných u nás ve venkovních podmínkách - jejich názvosloví, vlastnosti a charakteristické znaky; členění a doporučení vhodných druhů; jak je správně pěstovat a pečovat o ně; řešení problémů (choroby, škůdci...).

Dobrý den, koupila jsem si semena cypřišek lawsonův a tysovec, potřebovala bych prosím poradit, jak je strávně vyset a za jak dlouho z nich budou alespoň malé rostlinky a za jak dlouho je pak můžu dát na zahradu.

Lucie

Semena můžete vyset do květináčů, zasypte lehce substrátem a přimačkněte, zálivka lehká a pravidelná. Uchovávejte je na vnitřním stanovišti s teplotami okolo 18-20oC. Klíčivost jehličnanů je velmi dlouhá, až 3 měsíce i více, tak to nevzdávejte, kdyby se vám zdálo, že se dlouho v květináčích nic neděje. Ven je pak přesaďte, až budou velké 20-30 cm.

Mám stříbrý smrček, který jsem měla v okrasném květináči na terase a během zimy na něj spadla lavina sněhu ze střechy a ulomila mu špičku. Chci ho z květináče zasadit na stálé stanoviště a předpokládám, že díky "úrazu" již poroste pouze do stran. Je to tak? Nebo máte jinou radu, co s ním?

Marie Krčmářová

Až smrk přesadíte na venkovní stanoviště, vyberte jeden nejvýš umístěný postranní terminál a vyvažte jej nejlépe na bambusovou tyčku. Buď si postupně sám zvykne nebo jej budete muset vyvazovat stále. Pokud by mu příliš konkurovaly boční výhony, opatrně je později intuitivně zredukujte.


Dobrý den. Jak nejlépe postupovat při přesazování borovic vzešlých ze semen, které mám zatím v kontejnerku za oknem a na zahradu je můžu dát až budou mít nejméně 1 metr (kvůli psovi)?

sujelenka@seznam.czElen

Nic složitého není třeba s rostlinkami dělat, jen je postupně přesazujte do větších kontejnerů úměrně tomu, jak porostou.


Máme tuje smaragd, asi 200 ks a letos jsou velmi obaleny plody, které zežloutly a nabobtnaly, tak tuje nevypadají hezky a konce větviček se pod hrozny plodů prohýbají. Tuje jsou cca 1,60m vysoké. Mohu tyto plody ostříhat nebo otrhat?

Marie Švecová

Plody můžete otrhat nebo i ostříhat, rostlinám se uleví.


Dobrý den, ráda bych se zeptala na jehličnany, které mohu vysadit vedle domu podél zdi, což je vlhčí prostředí, i když, na druhou stranu, když neprší, je tam v létě sluníčka dost (strana - od východu do slabého jihu). Ráda bych tam zasadila borovice (ty miluji) a to dorůstající výšky 40 max. 50cm. Prosím poraďte mi jakou odrůdu.

Alena Žabová

Pokud milujete borovice, pak bych vám doporučila vysadit buď borovici kleč - Mops, Mughus nebo Gnom, a nebo zakrslou borovici černou - Pinus nigra Wintergold. Pokud je zakoupíte kontejnerované, ty se mohou vysazovat celoročně, pokud budou balové, ty se vysazují na jaře nebo na podzim. Před výsadbou obohaťte zem kompostem nebo použijte substrát pro jehličnany.


Poradíte mi prosím, borovice kvůli velikosti na jaře zaštipuji, letos se ale na okrajích zaštípnutých šištic tvoří tahové malé šišky /modrozelené/ na samostatných stopkách. Je to ale i u malých jednoletých roubovanců. Je to nějaký problém?

Jitka Matoušková

Šišky žádný problém neindikují, naopak bývají důvodem, proč si lidé tyto borovice pořizují, modrozelené se tvoří především u Pinus densiflora a jsou velice dekorativní a tento druh borovice je tím zajímavější.


Dobrý den, koupila jsem na podzim cypřiš, stříhaný do tvarovaných koulí, je v květináči. Nyní se na něm objevily jakési zelené asi 1 cm velké šišky a začíná zeshora reznout. Zálivku má dostatečnou, řekla bych až moc. Prosím, poraďte. Děkuji.

Iva Vrátná

Doporučuji šišky obrat, vysilují rostlinu a uberte na zálivce, aby rostliny nebyly přemokřené. Částečné reznutí může být přirozený jev, pokud nějak radikálně nepostupuje po celé rostlině.


Kdy začít na jaře a jak často hnojit jalovce, cypřiše a tisy? Mohu použít cererit?

Věra R.

Cererit na jalovce, cypřiše a tisy lze používat celoročně, nejlépe pak na jaře a na podzim, případně doporučuji odpovídající hnojiva značky Floria, která jsou velmi kvalitní. Na podzim můžete aplikovat NPK jako zásobní hnojivo, případně jako altrnativu močovinu nebo koňský hnůj.


Dobrý den, koupila jsem si smrček v květináči a po pár měsících jsem na něm objevila větvičky obalené "pavučinkami s hnědými tečkami". "Pavučinky" byly vytvořeny malými muškami. Smrček na vniřku usychá tam, co byly pavučinky, ale jinak pouští nové větvičky. Můžete poradit co s tím? Děkuji.

Bára

Jedná se s největší pravděpodobností o napadení sviluškou. Aplikujte na rostlinu přípravek DECIS a to opakovaně podle návodu.


Potřebovala bych zakrátit dvanáctiletou borovici - výška 2,5-3m. Prosím o sdělení, kdy je nejlepší doba k sestřihu. Děkuji.

Jitka Fialova

Solitérní jehličnany se běžně nestřihají, pokud ji zakrátíte, rozvětví se, vytvoří víc terminálů a poroste ještě rychleji. Aby nerostla tak bujně, je možné ji pravidelně zaštipovat na koncích větví.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 36

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů