Tříděné odpovědi:
Okrasné dřevinyStřešní zahrady
Vše, co souvisí se založením zahrady "v oblacích"... - podmínky a parametry pro založení střešní zahrady; architektonické řešení střešních zahrad; doporučení vhodných rostlinných druhů; ošetřování rostlinného materiálu; celoroční péče; řešení problémů...
Dobrý den, mám velký problém sehnat travní směs na zatravnění střešní terasy, jejíž zatravněná část bude sloužit především jako okrasná v kombinací s květinami v květináčích. Terasa je orient. na jih, podklad je železobeton + střešní folie Novatan tl. 1,5 mm, plocha 25 m2. Také prosím poradit s minimální tl. zeminy a skladbou vrstev pod hlínou kvůli drenáži. Děkuji mnohokrát za pomoc.
Minimální vrstva substrátu pod trávník je asi 5-10cm, jako drenáž bych vám doporučila Liapor, při přípravě podloží doporučuji Liapor oddělit od substrátu geotextilií. Co se týče travní směsi, doporučuji směs pro sušší stanoviště, s větším obsahem kostřav.
Vše pro Vaši zahradu - profesionalita, originalita, nadstandardní řešení a záruky.
Vážení, pročetla jsem vaši knihu Inspirace pro.... a měla bych na Vás dotazy ohledně složení substrátu na extenzivní střeš. zahradu. Lze podíl zvětralé škváry nahradit jiným materiálem např. keramzitem? Lze si jednotlivé složky substrátu obstarat samostatně (zeolit)? Jakou hmotnost má 1m3 substrátu pro extenzivní střeš. zahradu? Děkuji.
Na vaši první otázku odpovídám ano, lze. Na druhou též ano. Hmotnost 1m3 substrátu záleží na tom, jak je namíchán a co bude vysazováno, takže váha 1m3 se může lišit. Vše se odvíjí od nosnosti střechy.
Dobrý den, byla byste tak hodná a poradila mi, co pojem "střešní zahrada" znamená? Řešíme problém s developerskou společností o tom, že nám při prodeji bytu se střešní zahradou a terasami slibovali, že budeme mít na střeše pochozí trávník, ale prý střešní zahrada neznamená, že musí být s trávníkem?
Je pravda, že střešní zahrada být s pochozím trávníkem nemusí. Existuje více druhů střešních zahrad. Záleží na návrhu, složení střechy, nosnosti a způsobu ozelenění.
Dobrý den, zajímalo by mne, jak se realizují svody ze střešních zahrad? Plánujeme obnovu střechy na přístavku s malým převýšením, tak sháníme informace o realizacích a jak máme rekonstrukci přispůsobit, co je potřeba předem udělat. Děkuji.
To Vám zcela jistě vyřeší stavební architekt. O Vaší stavbě konkrétně nic nevím a to se pak těžko radí. Obecné informace o realizacích střešních zahrad si můžete přečíst v knize, kterou jsem napsala a letos na jaře 2005 vyšla v nakladatelství Computer Press pod názvem Inspirace pro rozkvetlou terasu a střechu.
Dobrý den, naše uhelna ztratila smysl po zavedení plynu. Nachází se v předzahrádce rod.domku, který je v rekonstrukci. Její horní část bude izolována jako střešní zahrada a mě zajímá, jaký druh rostlin tam nejlépe osázet. Situována je na západ a okna přízemí jsou poměrně nízko. V létě je stíněna ořechem u hlavní cesty. Tak bude pracné i odstranění podzimního listí. Je možný nějaký druh velmi nízkého trávníku? Nebo jiný nízký porost? Děkuji za odpověd.
Doporučuji nízké jalovce, skalníky.
Dobrý den, zajímalo by mne, jaká je minimální vrstva zeminy při zakládání střešních zahrad, respektive zahrady, kterou chci zřídit na terase, která má betonový podklad.
Pro určení optimální tloušťky zemní vrstvy je potřeba vědět, jakou má střecha únosnost a jak vysoko nad podlahu je vytažená izolace. Teprve pak je možné množství zeminy stanovit.
Chci si osázet střechu nad zahradní místností o rozměrech cca 5x8m. Střecha je mírně vyspádovaná a mám možnost použít 20-30cm zeminy i s drenážní vrstvou. Jako hydroizolační vrstvu bych chtěl použít svařenou rybniční fólii. Stačí síla 0.5mm? Na drenáž 1 vrstvu keramzitu? atd.... Čím to celé osázet? Rád bych měl střechu stále zelenou a kvetoucí. Budete tak laskavá a poradíte mi?
Popsaný materiál je dostačující. Vhodný materiál k osázení: Listnaté keře Rod Berberis, Spiraea, Potentilla, Cotoneaster. Jehličnany Juniperus sabina, Juniperus horizontalis, Taxus Repandens, Pinus mugo. Z trvalek velmi rozmanitý rod Sedum, jinak sortiment trvalek není zásadně omezen.
Vážená p. Hájková, s úžasem jsem prostudovala Vaše stránky a můj zájem vzbudily mimo jiné střešní zahrady, protože okamžitě bleskl nápad. Máme pod obývákovým oknem rodinneho domu garáž přisazenou užší stranou k domu, na níž je ošklivá plechová permanentně se olupující střecha s nepatrným bočnim svahem kvůli dešťové vodě. Odhadem tak 15 m2. Bohužel je situována přesně na jih, ze severu chráněna domem, takže v létě docela úpal. Zajímalo by mne, zda i v takovem připadě lze udělat skromnou "střešní zahradu" a jen zběžným odhadem pro představu, za kolik korun by se dala pořídit?
Náklady by se pohybovaly okolo cca 50.000,-Kč, jednalo by se však o střechu pouze tzv. pohledovou, s použitím především trvalek (rozchodníky, mateřídoušky).
Zajímalo by mne, zda máte konkrétní praktickou zkušenost se založením střešní zahrady a v případě, že ano, prosila bych stručný popis (použitý materiál - izolace, substrát, rostlinný materiál...). Děkuji.
Vzhledem k tomu, že se mimo jine i tímto živíme, tak o tom něco víme, ale každá taková zahrada je svým způsobem specifická a každá se řeší jinak. Je potřeba vědět způsob založení střechy, aby se dala zvolit odpovídající izolace, dále únosnost střechy a další parametry, na jejichž základě se teprve vybírá vhodný materiál.
U rodinného domu máme upravenou střešní zahradu asi 12 let (střecha dílny) o rozměrech 5,7x15,5m, do této doby jsme používali osázení jen trávníkem a tak jsme dětem zvětšili zahradu na hraní. V posledním roce se ale projevila závada na izolaci a do dílny zatéka. Letos uvažujeme o opravě a novém osázení. Poradili byste mi prosím jak správně postupovat, čím izolovat, aby rostliny netrpěly suchem a čím osázet, jakou použít zeminu atd.? Trávník není nutný nebo alespoň ne po celé střeše. Hloubka, kterou můžeme použít, je 40cm. Na jedné kratší straně je střecha otevřená do stávající zahrady (nejedná se tedy o uzavřenou vanu), střecha je orientována na západ. Pokud bychom využili vašich realizačních služeb, kolik by byla hrubá předpokládaná cena?
Pokud jde o použití izolačních materiálů na střešní zahrady, je jich v dnešní době na trhu veliké množství a je třeba volit odborné a zavedené dodavatele. Izolace nemá vliv na vysychání substrátu a následné usychání rostlin. Záleží na propustnosti vrstev včetně drenáže. Vzhledem k síle substrátu 40cm můžete klidně vytvářet intenzivní střechu (pochozí) s výsadbou keřů i stromů nebo extenzivní (pohledovou), kde stačí pohých 5cm substrátu. Můžeme využít rozdílu 35cm a vytvořit střechu s nápadem. Pokud jde o cenu, extenzivní střechy se pohybují okolo 1200-1500,-Kč/m2 a u intenzivních střech nelze takto cenu od boku říci, neboť variant je nespočetně.