Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Srpen

srpen - ilustrační fotoV srpnu se o sebe naše zahrada umí částečně postarat sama. Je to kouzelný měsíc, plný slunných voňavých dnů, kdy většina květin kolem nás je v plném květu, zeleninové záhony dávají svou úrodu a stromy jsou obtěžkané pomalu zrajícím ovocem. Samozřejmě se na pozemku stále najde práce dost, většinou se však jedná jen o práci lehkou a ne vždy nezbytně nutnou. Některé z prací se nám překrývají s měsícem červencem, kdy jsme s nimi již mohli začít. S některými činnostmi zase můžeme počkat až do začátku září a užít si zaslouženou dovolenou.

  • Je-li mokrý rok, tráva, kterou jsme nesekali jeden až dva týdny, bude potřebovat posekat znovu, v suchém létě a obecně v sušších oblastech poroste nyní jen velmi málo a není potřeba ji sekat tak často.
  • Nastává vhodná doba pro provedení řezu živých plotů, hlavně jehličnanů, aby nepřerostly, a aby nové přírůstky do zimy vyzrály. Tuto práci bychom měli zvládnout nejpozději do začátku září a neodkládat ji na pozdější dobu.
  • Též započneme s včasnou výsadbou a přesazováním velkých jehličnanů. Vhodné je toto období též pro množení. Odebíráme polovyzrálé řízky opadavých i stálezelených keřů a stromů, roubujeme jehličnany.
  • Nezapomeňme na skalničky, srpen je vhodný měsíc pro jejich množení a řízkování. Za horkých letních dnů skalku zaléváme a mlžíme.
  • Pokračujeme v odstřihávání květů růží. Ještě je můžeme očkovat. Růže nyní již nehnojíme dusíkatými hnojivy, aby dobře vyzrálo dřevo a keře lépe přezimovaly.
  • Provádíme včasný řez odkvetlých trvalek a výsadbu jarních a letních trvalek pro příští rok. Můžeme začít s výsadbou cibulí narcisů a šafránů. Do truhlíku vysazujeme pacibulky lilií. Pokračujeme v dělení a rozsazování kosatců.
  • Vysazujeme též dvouletky (hvozdíky, macešky, pomněnky, sedmikrásky…). (Platí ještě i pro měsíc září.)
  • Pěstujeme-li jiřiny, nezapomeňme je nyní začít vyvazovat, aby se nepolámaly. (Platí i pro měsíc září.)
  • Srpen je vhodný také pro začátek vysazování, případně přesazování pivoněk. Mějme však na paměti, že pivoňka přesazování příliš nesnáší a reaguje na něj absencí květů. Po přesazení začne znovu plně kvést až za dva až tři roky. Pivoňky proto přesazujte jen tehdy, je-li to skutečně bezpodmínečně nutné.
  • Stromy přetížené úrodou včas podpíráme, aby se nerozlámaly větve nebo celé koruny. Z ovocných stromů mají nejkřehčí dřevo slivoně.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů