Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Jehličnany

Dostala jsem sazenici jehličnanu - korejská jedle, ale nikde jsem se nedozvěděla, jak o ni pečovat a hlavně, kam ji zasadit. Názory se velmi různí a mně na ní velmi záleží. Předem děkuji.

Jiřina Ratajová

Korejská jedle je pomalu rostoucí patrovitý strom, je vhodný jako solitér do trávníkové plochy nebo např. záhonu trvalek. Dekorativní je svými modrými šiškami. Vhodný je do nadm. výšky až 700m n.m., je celkem odolný, náchylný je pouze na mšice. Zvláštní péči nevyžaduje.

Dobrý den, prosím o radu: korejská jedle na jedné straně žloutne a opadává jehličí, je vysazená vedle růží, ale má svůj prostor. Bojím se, že jsem jí takto ublížila nějakým postřikem na růže. Bydlíme v oblasti s častými větry, domnívám se, že ani ty jí příliš nesvědčí. Děkuji.

Eva

V obodbí duben - květen preventivně aplikujte přípravek MOSPILAN proti mšicím a nyní na podzim do poloviny října opakovaně přípravek NOVOZIR nebo DITHANE proti houbovým chorobám. Mšice roznáší virové choroby na rostliny.


Před měsícem (v srpnu) jsem koupil 200 ks sazenic Thuja occidentalis Smaragd (cca 10 cm vysoké) od pěstitele a zasadil je do rašeliny s tím, že je příští rok a nebo další rok na jaře či podzim vysadím. Některé sazenice však usychají a hnědnou i přes dostatečnou zálivku. V čem je chyba?

Mgr. Plevač Jiří

Jelikož rašelina víc vysychá, musíte sazenice zalévat ještě vydatněji a umístit je někam do polostínu. Též je třeba jim zajistit, aby nebyly příliš hustě na sobě.


Dobrý den, máme stříbrný smrček, dá se nějak zastřihnout, aby nebyl do budoucna moc vysoký? Nebo po zastřihnutí nebude už mít špičku a nebude hezký? Děkuji.

Mirka

Jak správně sama píšete, tak smrček po takovém zásahu už opravdu nebude hezký, zničíte tím celý jeho habitus. Nedoporučuji vám to v případě smrku stříbrného provést.


Dobrý den, chtěla bych vysadit neopadavý jehličnan ke zdi domu takový, aby neměl příliš široké kořeny. Nadm. výška 280m n.m., dopoledne slunce, odpoledne stín. Výška alespoň 3m.

Neč

Doporučuji vám vysadit sloupovité tvary dřevin, konkrétně pak např. sloupovitý tis nebo sloupovitou borovici.


Mám na zahradě thuje maloniana asi 3 roky staré, asi 1.5m vysoké. Přes léto jsou dobré a teď v zaří mi začaly rezavět od prostředka, od kmínku. Jinak jsou krásně zelené. Je to nějaká obměna jehličí nebo nějaká nemoc, případně málo vody? Děkuji.

Takács Luděk

U Thuja maloniana se jedná o přirozený jev, pokud rezavějí pouze od prostředka. Je to způsobeno nedostatkem světla uvnitř husté rostliny. Dělat proti tomuto jevu nelze bohužel nic, maximálně rostliny můžete na jaře přihnojit hnojivem na konifery. Pokud by vám rostliny začaly rezavět zvenčí a postupovalo by to směrem dovnitř, pak by se jednalo o houbovou chorobu.


Z jedné strany nám začal žloutnout a opadávat smrk sivý konický. Protože je to již druhý stromek tohoto druhu, chtěla bych spodní napadenou část ostříhat a vrchní část vytvarovat do koule. V jakém období je vhodné řez a tvarování provést?

D. Špačková

Nyní v září můžete odstranit suché větve, tvarovat bych vám jej pak doporučila až příští rok v červnu, až vyraší nové zelené výhony. Avšak domnívám se, že úplně pravidelný kulovitý tvar z něj nevytvoříte, není to jeho přirozený habitus.


Dobrý den, mám na balkoně vysazenou Thuji. Uprostřed začaly osychat větve. Koukala jsem na ně, nejedná se o houbové onemocnění (bez spor). Můžu ji nyní v září přesadit do většího květináče s novou půdou? Děkuji.

Stáňa

Záleží na druhu thuje, kterou pěstujete, u některých druhů se jedná o přirozený jev, protože uvnitř koruny není dostatek světla a místa, avšak u některých druhů, které takto přirozeně zevnitř nesesychají, se pak může jednat o chorobu nebo napadení škůdcem - pořádně rostlinu prohlédněte. Pokud jde o přirozený jev, oberte ručně suché části, víc pro ni udělat nemůžete. Přesadit ji v tomto období můžete. Pro přesazení doporučuji použít humózní, písčitou půdu a thuje obecně mají rády pravidelnou zálivku. Doporučuji dopřát jí velký květináč, aby měla dostatek půdy - nevím, jak velkou rostlinu máte, ale každá takováto rostlina, která je pěstovaná v nádobě, potřebuje odpovídají velikost květináče, aby měla dostatek půdy, když nemá přirozené venkovní stanoviště. Thuje je vhodné přihnojovat během vegetace nějakým specializovaným granulovaným hnojivem na jehličnany (konifery), existuje např. hnojivo z řady KRISTALON speciálně na jehličnany. Na podzim lze ještě aplikovat CERERIT nebo NPK.


Dobrý den, jedle korejská má každý rok krásné modré šišky, ale letos se stalo, že hnědnou, přilepí se smolou k sobě a jsou na nich výtrusy. Když jsem šišky odloupla, byly v nich larvy asi 2cm velké a vzhledem se podobaly píďalkám. Poraďte, co je to za škůdce a jak je zlikvidovat? Nenapadnou také vedle stojící borovici kleč a smrk stříbrný?

Blanka Černá

Proti škůdci na jedli bych vám doporučila aplikovat v době tvorby šišek, tj. asi tak v dubnu - květnu postřik proti savým a žravým škůdcům - např. přípravkem DECIS. Smolování je přirozená věc. Na další druhy dřevin, které zmiňujete, by se to dle mého názoru přenést nemělo.


Chci se zeptat, jaké velikosti a šířky se dorůstá cedr himalájský (Cedrus deodara - Golden Horizon)? Roste již vztyčen nahoru, není to tedy ten přízemní druh.

Vojtěch Kouba

Výška: v rozmezí 30 - 40 m Šířka: v rozmezí 30 - 40 m


Stránky: 1 <<... | 3 | 4 | 5 | ...>> 36

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů