Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Jehličnany

Loni na podzim nám zahradnik vysadil tisy červené asi 70-90cm vysoké. Teď, t.j. v čevnu začaly od spodu směrem od kmínku hnědnout. Není to jen sem tam větvička, je to téměř celý střed. Děkuji.

Jana

Jedná se o houbovou chorobu nebo se jedná o přemokření.

Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit skupinku jehličnanů (asi 4 nebo 5 ks) do okrasné zahrady, které se k sobě hodí? Ráda bych tam měla nějaký stříbrný jehličnan, borovici a něco dalšího. Nejlépe asi nějaké zakrslé formy, aby vyrostly maximálně 2-3 metry, samozřejmě mohou být i nízké. Díky za odpověď.

Eva Prokešová

Z nižších jehličnanů můžete vysadit např. Pinus mugo Mops - borovice, Picea pungens Hoopsii - smrk, Chamaecyparis pisifera Filifera Aurea - cypřiš a Taxus repandens - tis.


Potřebuji přesadit asi dvoumetrový pichlavý smrk. Kdy je nejzazší termín pro přesazení?

Pavel

Doporučuji jej přesadit do poloviny října, dokud neuhodí velké mrazy.


Dobrý den, nedá mi to nepochválit vaše stránky, jsou skvělé! Prosím poraďte. Přestěhovali jsme se do domku se zahrádkou, na které jsou vysázené thuje (bohužel nevím, o jaký druh se jedná). Celý rok předtím, než jsme se nastěhovali, se o zahrádku nikdo nestaral. Tři thuje jsou krásně zelené, ostatní začaly teď k podzimu žloutnout, mají světležlutou barvu. Je to normální? Nemám žádné zkušenosti z pěstováním okrasným dřevin, prosím poraďte. Není to tím, že je nikdo dlouhou dobu nezaléval?

Žaneta Drahovzalová

Děkujeme vám za vaši pochvalu našich stránek, ale my vás asi tolik jako vy nás naší odpovědí nepotěšíme. Bez bližší specifikace vašeho problému vám zrovna ohledně thují nedokážeme poradit, když navíc nevíte, o jaký druh jde. Může se jednat jak o škůdce, tak o chorobu nebo jiný problém. Zkuste zaslat foto postižených rostlin, případně rostliny pořádně prohlédněte, zda nenajdete nějaké známky např. po savém škůdci, případně nějaké skvrny, které by naznačovaly houbovou chorobu, případně specifikujte rozsah žloutnutí a další identifikovatelné indicie.


Na okrasné borovici se objevily téměř na každé větvi v paždí na horním rozvětvení bílé povlaky a na starším dřevě rezavé shluky, jakoby v pavučině s obsahem drobných válečků. Dřevo se shluky je bez jehličí, nebo opadává, jako když je suché. Děkuji.

Ladislav Kouba

Pravděpodobně se jedná o svilušku, doporučuji postřik na olejové bázi (př. Oleiokol) nebo postřik Karate či Decis.


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy a jak začít se stříháním žívého plotu ze smrku? Jsou vysazené asi na 100m a nepravidelně vysoké od 50cm do 1,5m. Stříhat jen vršky nebo i boky? Děkuji.

Monika

Řez smrků v živém plotu se provádí v období plně vyzrálých výhonů, tj. asi v červnu a teprve až v době, kdy dorostou do námi požadované výšky. Řežou se boky i vršek dle potřeby, jednotlivé rostliny by se však neměly zkracovat o víc než 1/2. Záleží i na tom, jak dlouho je máte vysazené - pokud již delší dobu (min. 3 roky) a jsou dobře zakořeněné, ty se mohou zakrátit víc než mladé rostliny.


Prosím, potřebuji nějaký jehličnan, mám ale omezený prostor - průměr max. 2,5m. Výšku tak 5-7 m. Můžete mi prosím poradit? Bydlíme v horách, takže aby snesl zimu. Děkuji.

Dana

Výběr ve vašem případě není velký, buď bych vám doporučila klečovou borovici (dorůstá do 5m) nebo nějaký kultivar stříbrného smrku.


Chceme vysadit na zahrádku cypřiše. Prosím o radu, který druh koupit, když chceme, aby byly stromy štíhlého vzrůstu a aby v budoucnu nepřesáhly výšku 2 až 3 m. Je vhodné je sadit ještě v říjnu?

Milada Dietrichová

Ve vašem případě je kombinace vašich požadavků trochu komplikovanější. Štíhlého vzrůstu je Chamaecyparis lawsoniana Columnaris, ale dorůstá výšky až 15m - lze jej však udržovat řezem. Do 2m výšky pak dorůstá Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis, ale je to širší druh, ne štíhlý.


Dobrý den, v srpnu jsem si zasadil na zahradě Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii. Půda je hlinitopísčitá, možná lehce nakyslá. Půdu jsem obohatil hrabankou, lehce poprášil hořkou solí a hnojiven na jehličnany. Myslím, že vše v rozumné míře. Po měsíci jsem zjistil, že vnitřky cypřišů trochu hnědnou. Není to nic dramatického, ale mám obavy, aby to nepokračovalo. Mohu aplikovat Novozir teď, na konci září? U zeravů západních i východních mám stejný problém. Díky moc za odpověď.

Petr Blažek

Postup vysazení, jaký popisujete, je správný. Pokud se hnědnutí uvnitř cypřišů objevuje v rozumné míře, může to být pouze reakce na přesazení. S aplikací NOVOZIRU bych počkala, až jak se bude hnědnutí ve vašem případě vyvíjet dál. Také se chci zeptat, kde jste rostliny zakoupili, u rostlin tohoto druhu, které jsou původem z Holandska, je tento jev totiž bohužel běžný, už jsem se stím setkala, rostliny jsou rychlené a va našich podmínkách pak těžko přežívají.


Na jaře jsme vysadili borovici černou, krásně rostla, v říjnu od kmene asi v 1/3 začaly hnědnout jehlice a celkově se zhoršil její stav zeslábla. (Polostín, těžsí půda, drenáž ze štěrku, půda lehčena pískem). Jde o nemoc, nevhodné stanoviště, škůdce? Děkuji.

Karel Kalvoda

Jehlice prohlédněte, zda na nich nenajdete nějakého škůdce, případně zda na nich nejsou čárky. Pokud jsou na nich čárky, mohlo by se jednat o sypavku, na kterou by bylo třeba použít chemický přípravek Novozir. případně zašlete foto postižené části rostliny v detailu, aby se dalo přesně určit, o co se jedná.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 36

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů