Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Jehličnany

Dobrý den, zasadila jsem k domu borovici kleč. Můj manžel má obavy, že budou později kořeny nadzvedávat dlažbu tvořenou bet. dlaždicemi 40x60 zasazenou do kamenného prachu. Je jeho obava oprávněná?

Pavla Urbanová

Dojít k prorůstání kořenů by opravdu mohlo dojít, pokud máte možnost, přesaďte ji o 1,5-2m dál od dlažby.

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Loni jsme vysadili 25 ks Thuja cca 150cm vysokých (asi occidentalis). Letos jsme hnojili tekutou hořkou solí od firmy Floraself a granulovaným hnojivem od stejné firmy. Bohužel nám začaly větvičky některých černat. Chtěla bych se zeptat, jak často a čím doporučujete Thuja hnojit a co mohlo způsobit černání větviček, případně jak postupující "nemoc" zastavit?

Valerie Pružinová

Pokud se jedná o hořečnatou sůl, používala bych ji v omezeném množství. Přihnojovat hnojivy pro jehličnany můžete pravidelně během vegetace. A co se týče černě, provedla bych postřik proti houbovým chorobám, a to přípravky DITHANE či NOVOZIR (opakovaně).


Smrková stěna: Dobrý den, prosím o radu ohledně smrkové stěny. Máme ji asi 12 let a bez problémů. Teď se však na jednom smrku v místě rašení nových výhonků objevily kuličky, které jsou po rozříznutí plné malých červíků. Dá se stromek ještě zachránit a jak? Děkuji.

Irena

Ano, stromek můžete zachránit a to postřikem proti mšicím přípravkem MOSPILAN či PIRIMOR.


Dobrý den, koupila jsem si jako vánoční stromeček Jedli korejskou. Je v kontejneru. Máme sice zahradu, ale ráda bych ji uchovala v květináči i na další roky. Chci se Vás zeptat, za jakých podmínek je to možné (na zahradu nám svítí celý den sluníčko) a jak velký květináč je pro jedličku optimální. Teď má výšku 70cm. Děkuji.

Marie Fousková

Květináč k nynější výšce stromku bych doporučila o průměru 50-60cm, pak zvětšovat postupně podle růstu stromku. Hned po svátcích ji už raději umístěte do chladné světlé místnosti (případně může být i na chráněné terase, máte-li takovou), v teple je vhodné mít ji tak max. 1 týden. Občas je třeba ji i v tomto mezidobí zalévat a to ať je v místnosti nebo na terase. Úplně ven ji pak můžete vynést tak v březnu a nechat buď v květináči na venkovním stanovišti nebo i přesadit do záhonu bez květináče, ale není to tak šetrné jako když zůstane v nádobě. Pokud byste ji zasazovali do záhonu bez nádoby, musíte ji pak vyjmout ven s větším předstihem, protože jí můžete trochu poranit nové mladé kořínky a bude potřebovat víc času, aby se vzpamatovala. Jinak postup před pdalšími Vánocemi je - umístit ji nejprve do chladnější místnosti na nějakou dobu před Vánocemi, aby se aklimatizovala a pak na ten cca 1 týden ji mít nazdobenou v teple.


Dobrý den, prosím o radu, jaký je vhodný jehličnan nebo stálezelený keřík používaný k vánoční výzdobě do květináče vysoký asi 1,5m. Bude celoročně na terase a přála bych si, aby vydržel alespoň 5 let. Moc děkuji za radu.

Horká

Vhodné jsou např. korejská jedle nebo stříbrný smrček - tyto je možné koupit už přímo v květináči. Méně preferovaná, ale velmi zajímavá je např. Abies alba - jedle bělokorá, dekorativní je i cesmína.


Smrk - roste nám stále do výšky a my nechceme, aby více do výšky rostl. Lze mu ustřihnout horní větvičku a pak zakracovat ty nově narostlé nebo jak se to dělá?

Irena

U smrku v žádném případě nestříhejte jeho špičku, zničíte tím jeho přirozený habitus. Nedělá se to. Pokud chcete menší stromek, je třeba pořídit si odpovídající kultivar, existují malé, zakrslé, štíhlé... apod.


Mám semínko pinie a nevím, jak s ním mám zacházet. Jak, kam a kdy ho zasadit.

A.

Pokud nemáte semínko stratifikované, je třeba nejprve toto provést (postup popisujeme v několika dotazech v poradně) a až pak můžete přistoupit k vysetí. Klíčení trvá dlouho, někdy až cca 3 měsíce, musíte mít trpělivost. Jinak je možné zakoupit přímo mladé rostlinky.


Dobrý den, koupila jsem si semínka jedle ojíněné, ale nějak se mi nedaří z nich něco vypěstovat. Chtěla jsem se zeptat, jak mám při pěstování postupovat a kdy je nejlepší je vysadit. Děkuji.

M.

Pokud je pěstujete doma, můžete je vysadit celoročně. Jsou-li semena zakoupená, měla by již být stratifikována, takže je rovnou vysaďte do substrátu, který udržujte mírně vlhký a vytvořte dobrou drenáž. Klíčění jehličnanů je však dlouhé, trvá nejméně 5-6 týdnů, tak je možné, že se vám jen zdá, že se vám je pěstovat nedaří, pokud ještě neuplynula takováto doba.


Prosil bych o radu. Jak a kdy se nejlépe množí stříbrný smrk pomocí řízků?

Petr Blažek

S rozmnožováním pomocí řízků vám bohužel neporadím, protože se to v případě stříbrných smrků běžně neprovádí, ale roubují se v únoru na podnož (obyčejný smrk).


Do jaké výšky může dorůst nestříhaný Cupressocyparis laylandii?

Milada

Může dorůst do výšky až 20m.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 36

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů