Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Zahradní architektura

Dobrý den, můžu z bambusu vytvořit zelený plot, který by clonil sousedovu severní zeď domu pře naším výhledem? Na to místo bude minimálně svítit slunce, udrží se tam bambus? Stanoviště 300m n. m., na východní straně bych ráda měla nějaké smrčky, keře, popř. květiny, které nevyžadují západní sluníčko. Sousedovu zeď jsem chtěla zastínit bambusem.

Irena Szabová

Bambusu vyhovuje JZ stanoviště, přistíněné místo a je třeba jej opravdu bohatě zalévat, doporučuji pro něj pořídit i zálivku. Ale celý plot bych z něj nevysazovala. Pokud byste vysazovala živý plot kombinovaný, můžete mezi použité rostliny bambusu zakomponovat, ale je třeba zajistit mu i tam přistínění a závlahu. Jinak vysadit můžete z keřů např. zlatici, vajgélii, kolkvícii, vhodný kvetoucí keř je např. trojpuk (Deutsia), stálezelené rostliny - hlohyně, kalina, z jehličnanů pak cypřiš, smrky (Picea pungens, Picea Orientalis), květiny - chryzantémy, třapatka, levandule aj.

Dobrý den, mám záměr vysadit živý plot z topolu černého vzhledem k jeho udávané rychlosti růstu (1-1,5m/rok). Potřebuji vytvořit v krátké době stěnu. Mohu vás požádat o informaci, zda je tomu opravdu tak nebo mi doporučíte jiný strom s rychlým růstem? Děkuji.

Nová

Topol má větší roční přírůstky okolo cca 1m za rok, ale používá se spíš jako větrolam, do živých plotů se příliš nehodí. Rychle rostoucí jiný druh vhodnější do živého plotu je např. Cupressocyparis - pěkný jehličnan s ročními přírůstky okolo 50-70cm.


Dobrý den, chtěla bych osadit asi 20cm pás u zdi domu na SZ straně, 250m n.m. Toto místo je trvale stinné a suché. Jaké jsou vhodné trvalky, aby toto místo bylo po většinu roku zajímavé, nemuselo se moc zalévat a mohlo se případně časem doplnit i nízkým truhlíkem?

Pavla Urbanová

vysadit můžete např. trávy - nízké pastuchy nebo vysoký ovsíř (Avena), které můžete zkombinovat s trvalkami typu levandule, mateřídouška a doplnit klečemi a dřišťály...


V části pozemku orientovanou na JZ máme velmi zamokřenou jílovitou půdu (po větším dešti se půda propadá pod nohama). Vybudovat drenáž je pro nás téměř nemožné. Chtěla bych poradit, jaké rostliny bychom tam mohli nasázet? Rádi bychom stálezelený živý plot a před něj něco ve veselejších barvách. Přežil by v těchto podmínkách habr? Uvažujeme též o zřízení jezírka v této části pozemku, ale rádi bychom zakryli pohled z ulice stálezelenými keři. Děkuji.

Iveta Lišková

Pokud v takto zamokřené půdě nemůžete vytvořit drenáž, pak se obávám, že vám tam žádný stálezelený živý plot nepřežije. Ani habr není vhodná volba, protože zrovna ten má rád spíš sucho. Vysadit bych ve vašem případě zkusila keřové vrby nebo střemchy, ještě možná ptačí zob by to mohl vydržet, jinak bude třeba zbudovat onu drenáž.


Rádi bychom pěstovali na záhonu před domem půdokryvné rostliny. Představoval bych si nižší (do 10cm výšky) a pevnější (pevné stonky a listy cca 5cm, tedy nikoli hvozdík apod.) a aby vydržely na záhonu, kam jde slunce od rána tak do tří odpoledne, půda je spíš sušší, chudá na živiny. Jinak předpokládám, že před vysazením je třeba eliminovat jiné rostliny - doporučujete radikální řešení roundupem, aplikovaným jednou nebo po dvou týdnech dvakrát?

T. Vydra

pokud Roundup na poprvé zabere, tak bych jej aplikovala jen jednou. Před vlastní výsadbou ještě na plochu, kterou chcete osázet, dosypte cca 15cm substrátu. Vysadit zde pak můžete např. trávničku - Armeria maritima, tařici - Aubrieta hybrida, sedmikrásku - Bellis perenis nebo různé kakosty - např. Geranium dalmaticum nebo Geranium Cireneum.


Dobrý den, jaké rostliny se hodí pro osázení a zpevnění příkrého asi 3-4m vysokého svahu - hlína, kámen, kyselá půda. Jde o jižní svah v polostínu v okolí Třebíče, asi 450m n.m. Děkuji.

Pavlína

Pro vytvoření souvislého porostu doporučuji tyto rostliny: Cotoneaster dammerii Stockholm, Konifera pileta, Spirea bumalda, Hypericum calycinum, Symphoricarpus chenaultii Hanckok... Můžete i kombinovat s borovicemi kleč či zakrslými tvary jehličnatých rostlin.


Chci vysadit živý plot z Thuja occidentalis smaragd, bude jich asi 20ks, ale nikde nemůžu najít, zda je tento druh schopný přežívat v nadm. výšce 450m n.m. a v relativně suché, ale výživné půdě u lesa a hlavně ve stínu. Mockrát děkuji za odpověď.

Martina

Problém s takovýmto stanovištěm nevidím, jen musíte rostlinám zajistit dostatečnou zálivku.


Chci se zeptat, co mám zasadit (jehličnany, okrasné dřeviny, keře) kolem plotu asi 20m dlouhého na jižní straně, kam celý den praží sluníčko a kolem plotu na západní straně, odkud většinou fouká vítr asi 40m dlouhého. Skupinky keřů a stromků různých výšek a barev. Péči rostlinám můžu věnovat velkou. Půda je čerstvě navežená ornice a nadmořská výška je kolem 260m.n.m.

Nádeník Pavel

Na jižní stranu můžete vysázet např. vajgélii, šeřík, tamaryšek, stálezelenou hlohyni, stálezelenou kalinu, tis, katalpu, sakuru, hloh, venkovní ibišek... Na západní stranu pak např. stálezelenou střemchu (bobkovišeň), tavolník, kvetoucí opadavou kalinu, svídu - druh s barevnými listy, okrasnou jabloň či hrušeň, sakuru apod.


Chystám výsadbu živého plotu Thuja Ocidentalis Smaragd 45cm výška v délce 10m. Z Vašich odpovědí na dotazy jsem se nedozvěděl rozměry tvz. rygolu pro výsadbu a složení půdy. Mám koupit zahradní substrát nebo hlínu pro konifery? Děkuji za odpověď.

Ondráček

Tzv. rygol vytvořte takový, aby do všech stran od kořenového balu bylo cca 10cm místa a hluboký tak, aby hloubka odpovídala hloubce balu nebo kětináči. Dno rygolu před výsadbou ještě také trochu prokypřete. Substrát můžete použít jak pro konifery, tak zahradní, obě varianty jsou možné.


Budu zakládat vřesoviště, asi 60m2. Travní porost jsem zlikvidoval Roundapem a chystám se půdu zrýt. Rád bych Vás požádal o radu, jak dál. Mám půdu pro vřes (rašelina + hlína + písek) namíchat, nebo stačí jen rašelina? Dle rad na tomto webu bych měl hlínu vyvázt a místo ní navézt 20cm rašeliny? Nebude to moc prosychat? Stanoviště bude na jižní straně.

Michal

Pro vřesy je třeba vyhloubit do hloubky 20cm rašelinové lože, jsou to mělcekořenící rostliny. Pokud chcete mít vřesoviště pestřejší a doplnit jej o další rostliny, např. rododendrony aj., pak je třeba pro tyto rostliny uzpůsobit stanoviště individuálně - vykopat hlubší jámy...apod. Vřesoviště je třeba po založení udržovat stále vlhké až do doby, dokud se všechny rostliny plně nezapojí.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 22

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů