Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Zahradní architektura

Dobrý den, v dubnu 2007 jsme vysadili Cypřišky Chamaecyparis l. Columnaris vysoké cca 1m zakoupené v Bauhausu. Chceme mít hustý plot vysoký 2m. Vysázeli jsme je cca 45 až 50cm od sebe. Máme je preventivně postříkat Novozirem a po měsíci přihnojit? Zhruba od 14.00 hod. do večera na ně bude svítit slunce, vadí to kvůli přílišnému vysychání? Půda je černá hlína a ke kořenům jsme přidali zahradnický substrát. O kolik budou růst ročně a je nutné je už teď prvním roem zastřihovat?

D. Peterková

Preventivně je postříkat můžete, doporučuji zamulčovat živý plot kůrou, zalévat ráno či večer. Roční přírůstky po zakořenění rostlin jsou průměrně 20-30cm. Řez proveďte, až vám rostliny dorostou do požadované výšky.

Dobrý den, prosím o radu. Máme 7-letý živý plot z Cupresocyparis laylandii, stromky jsou vysázené 50cm od sebe. Letos na jaře se objevilo rezivění od kmene ve spodní polovině všech stromků. Jedná se o nemoc nebo přirozený vývoj? Děkuji za odpověď.

Pařenicová

Jedná se bohužel o přirozenou vlastnost tohoto druhu. Pravidelnou zálivkou a přihnojováním hnojivy na konifery nebo draselnou solí toto můžete částečně oddálit, nikoliv napravit.


Chtěl bych vysadit živý plot k zakrytí pohledu na panelový dům. Bohužel mám vzdálenost od plotu k chodníku asi 40cm max. 50cm. Lze vysadit například habr bez starosti ze zvlnění chodníku? Popř. doporučíte mi nějakou jinou rostlinu. Potřebná výška je cca 4m. Děkuji.

Miroslav Šancl

Pro vaše účely by mohl být vhodný pyramidální habr s užšími kořeny - Carpinus betulus Pyramidalis, který lze nechat dorůst do výšky 4m.


Dobrý den, máme hlohyni šarlatovou (4.rok) vysazenou jako živý plot. Jaká je vhodná šířka plotu, kdy je vhodná doba k tvarovacímu řezu a jak často jej provádět. Některé rostliny dosáhly již požadované výšky, jiné ještě ne. Také bych ráda zachovala bobule na ozdobu.

Sylva Lakomá

U hlyhyně je vhodná šířka v živém plotu 50-60cm, řeže se na jaře v dubnu a pak lze řez opakovat ještě koncem léta. Všechny je zarovnejte na stejnou výšku, aby rostly rovnoměrně - živý plot bude vypadat lépe, nezapomeňte je tvarovat i po stranách.


Chtěla bych si vysadit kvetoucí živý plot (vajgélie, tamaryšek, tavolník, zlatice a jasmín), ale dané místo je spíše vlhké. Nejhorší je to po větším dešti. Myslíte, že tam uvedené keře mohu vysadit, a že tam budou prosperovat?

Vendula Jedličková

Stanoviště musíte nejprve oddrenážovat, jinak by vám veškeré zasazené rostliny s největší pravděpodobností uhnily.


Dobrý den. Chtěla bych zasadit živý plot. Mám bohužel mezi plotem a chodníkem pruh asi jen 40-50cm. Lze do něj vysadit například habr beze strachu ze zvlnění chodníku? Do výšky by měl růst cca 6m. Doporučíte mi nějaký kultivar. Děkuji.

Ivana Šanclová

Habr nedoporučuji, vhodný je spíš např. sloupovitý Carpinus betulus Pyramidalis, druh s užšími kořeny, případně tis - Taxus media Hicksii nebo ptačí zob - Ligustrum vulgare.


Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o pomoc. Zhruba před měsícem jsem zasadila cca 40 ks Buxus sempervirens, výška 50-70cm na živý plot. Listy u kminku ale začínají žloutnout a poté úplně odpadnou. Je to v podstatě na všech keřících a nevím, co se s nimi děje. Jsou na slunném stanovišti v ne příliš výživné půde (před cca třemi roky zde bylo pole). Děkuji za radu.

Kateřina Podlipská

U buxusů je důležitá pravidelná zálivka. Snesou sice sušší stanoviště, ale ne v období hned po výsadbě. Na výslunném stanovišti je třeba je přistínit. Též rostliny prohlédněte, zda na žlutých listech nejsou vidět tečky po sání - mohou být napadeny třásněnkami, pokud ano, aplikujte na ně přípravek TALSTAR.


Vážení, rozhodla jsem se, že zruším 50 let staré 2 jabloně. Místo nich bych chtěla založit okrasnou skalku z jehličnanů. Za skalkou se nachází 30leté thůje vysoké do 2m a rozlehlé do 3m. Skalka by měla být do oválu 2,5m x 1,5m. Zahrada je na Vysočině, okr. Pelhřimov. Místa máme dost. Zajímalo by mě optimální složení jehličnanů. Děkuji.

Hana Sárová

Doporučila bych Vám různé kultivary borovic klečí (Pinus mugo), nízké či pomalu rostoucí kultivary cypřišků (Chamaecyparis lawsoniana, Ch. obtusa, Ch. pisifera), různé druhy jalovců (Juniperus horizontalis, J. communis...), smrk (Picea Conica) apod. Pro doplnění bych volila i některé stálezelené pokryvné dřeviny a trvalky pro barevný efekt.


Dobrý den, mám problém, že uprostřed zahrady, která má cca 400m2 jsme museli udělat studnu. Výsadbu mám po okrajích pozemku, který je ohraničen zdmi. Poraďte mi, prosím, jak studnu nenásilně zapojit do zahrady? Nemám ráda kýčovité nástavby s rumpálem atd. Upřednostňuji zapojení s pomocí rostlin. Další věc je, že na tuto studnu směřují hlavní pohledy z domu. Děkuji.

Peterková

Doporučila bych vám vytvořit u studny terénní vlnu - ostrůvek např. ve tvaru slzy a vysadit zde z pohledové části jako dominantní nějakou zajímavou rostlinu např. s výrazným listem.


Dobrý den, můžete mi poradit, jaký keř vysadit ke zděné zídce, která podepírá svah? Je 1/2 až 1m od komunikace, na SZ straně? Ráda bych ji něčím zakryla. Mohu i spustit něco přes zídku zeshora, ale nevím, jestli by v létě rozpálený beton kytku nespálil. Děkuji.

Ivana Št.

Zeshora byste mohla vysadit skalníky, zídku pak předsadit např. tisy, tavolníky nebo svídami...


Stránky: 1 <<... | 3 | 4 | 5 | ...>> 22

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů