Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Pokojové rostliny

Od kamaráky jsem doslala květinu tvrdí, že se jmenuje klacovník, ale nikde se mi ji nepodařilo nalézt. Prý má kvést, mám jí již třetím rokem a pořád nekvete. Teď mi začala květina opadávat. Nevím, jak se o tuto květinu starat.

Linda Čeledová

domnívám se, že by se mohlo jednat o rostlinu s názvem Hatiora, existuje Hatiora rosea nebo Hatiora graeseri. Zajímavostí je její podobnost s vánočním kaktusem, s kterým bývá zaměňována. Kvetení je neobyčejně bohaté s desítkami malých žlutých květů. Počítejte s tím, že časem bude rostlina potřebovat oporu na přidržení rostliny. Původem pochází z Brazílie. Pěstuje se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát jí období klidu při teplotě 15 až 17°C. Má ráda stanoviště na světlém místě nebo v lehkém polostínu. Je nutné ji před přímými slunečními paprsky zastínit. Dobře se jí daří na severním okně. Poté, co se jí objeví poupata, až do konce kvetení vydatnou zálivku, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně. Přihnojuje se od března do června každé 2 týdny speciálním hnojivem pro kaktusy. Má ráda vysokou vlhkost vzduchu, proto uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Přesazuje se vždy po odkvětu, na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení by měla být prostorná, ne však hluboká. Upřednostňuje substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6. Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy. Rozmnožuje se semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodní část bude dotýkat půdy. Škůdci a chorobami bývá napadána pouze následkem přelití.

Chtěla bych se zeptat, proč mi opadává ficus benjamín Starlight a zasychají mu konce větviček? Mám ho asi 3 týdny. Je umístěn pod střešním oknem a zalévám málo. Děkuji.

Petra

Fikus nemá rád průvan, není vhodné umisťovat jej blízko oken nebo dveří.


Co mám udělat s myrtou, která teď nějak chřadne? Je stará asi 7 let, mám ji stříhanou do tvarovaného vícepatrového stromečku, je celoročně v bytě, pravidelně (asi po 2-3 letech) ji přesazuju a sestřihávám. Každoročně na začátku podzimu začne mohutně opadávat, lístečky vypadají jakoby naráz uschlé, prostě se ulomí a opadají. Nové větvičky sice rostou, ale lístky jsou vypouklé, světle zelené s tmavší žilnatinou a nevypadají moc zdravě.

Vlaďka Matoušová-Formánková

Myrta vyžaduje celoročně chladnější prostředí (15-18oC), stanoviště bez přímého slunce, zálivku lehkou, nenchat rostlinu stát ve vodě a především častěji ji sestřihávat - každé tři měsíce, pravidelně přihnojujte a roste. Opad lístečků by mohl být způsoben vyšší teplotou prostředí, ve kterém jste ji pěstovala.


Prosím o radu, již několik let má klívie květ bez stonku uvnitř listu. Děkuji.

Iva Johanová

V době, kdy začíná být vidět květ, je třeba rostlinu na čas přemístit na tmavší místo nebo ji přistínit a přihnojovat v tomto období hnojivem, které obsahuje draslík - ten podporuje správný vývin květu.


Mám v zimní zahradě tetrastigmy. Nové výhony mi rostou celkem dobře, ale časem z nich odpadávají mladé lístky. A to je zalévám jen 1x měsíčně. V zahradě je teplota tak 10oC přes noc a tak 15oC přes den. Mám přihnojovat kristalonem i přes zimu nebo až na jaře?

Laďa

Domnívám se, že zálivka 1x měsíčně je málo, doporučuji udržovat u ní stále mírně vlhký substrát, přihnojovat můžete celoročně, v době vegetace 1x za 14 dní, v zimě 1x za měsíc - pokud jsou již hodně velké, můžete i v zimě přihnovjovat častěji. Uvedená teplota je v pořádku.


Dobrý den, koupil jsem si kytku, asi jako dlań velké listy s červenými žebry. Je na ní napsáno Maranta žebrovaná. Poradíte mi prosím s pěstováním? Děkuji.

Richard Šípek

Červenou kresbu listu má Maranta leuconeura "Erythroneura". Je to rostlina plazivého větveného růstu, původem z Brazílie, dorůstá výšky 30-50cm. Vyžaduje světlé až polostinné stanoviště, ne však plné slunce. V létě je pro ni vhodná teplota 18-22oC, v zimě chladněji 14-16oC. Půda humózní substrát s přídavkem zahradní zeminy. Půdu udržujte stejnoměrně vlhkou, rosit, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Hnojit velmi mírně. Rozmnožuje se dělením vrcholovými a osními řízky. Ze škůdců ji mohou napadnout listové mšice nebo svilušky.


Již dlouho mám Ficus elastica (Gumovník). Bydlím v bytovce s ústředním topením. Fíkus mám stále umístěný vedle balkonových dveří u obývákové stěny. Stále se mu tam dařilo, ale je to asi 2 měsíce, co mi začaly žloutnout listy. K dnešnímu dni to byly celkem 3 listy. Květina neustále vyhání na vrcholku nové listy, ale ty jsou pak takové pokroucené. Naposledy jsem kytku přesazovala na jaře letošního roku do kupované hlíny. Fíkus zalévám obden do misky. Nehnojím vůbec. Pouze používám postřik na lesk listů zn. Frutapon.

Hana Paďourová

Rostlinu bych umístila raději jinam, než vedle balkonových dveří, fikusy nesnáší průvan, zkuste též zmírnit zálivku a aplikujte postřik Biool proti mšicím, o kterých se domnívám, že jej napadly (žloutnutí, kroucení listů...). Občas nezapomeňte rostlinu přihnojit, přesadit jej není dle mého názoru bezpodmínečně nutné.


Na listech rostliny olověnec jsem objevila pravděpodobně nějaké škůdce, listy jsou jakoby posypány hrubou moukou. Nevidím dobře, ale je to cítit na omak. Nejstarší listy od spodu uvadly. Celé léto krásně kvetl.

Eva Schovánková

Dle popisu by se mohlo jednat o svilušky. Proti nim je dobré aplikovat postřik přípravkem Biool nebo jiným přípravkem proti savým a žravým škůdcům.


Dobrý den, dostala jsem nádherný exemplář orchideje Cambria s velkými listy a stvolem s květy dlouhým cca 1m. Rostlina je zasazena v původním malém květináči. Je třeba ji po odvětu přesadit? Dále se chci zeptat, zda je pravda, že orchideje se mají pěstovat v plastových květináčích, které jsou průhledné, prý v nich lépe prospívají než v neprůhledných.

Marta Hrušková

S těmi květináči to není úplně pravda, můžete použít jak průhledné, tak neprůhledné, ale plastové jako takové jsou nejvhodnější. Přesazovat ji po odkvětu také nemusíte za každou cenu, přesazovat ji je dobré cca 1x za tři roky. Substrát je vhodné obohatit pískem, hrubou mulčovací kůrou (tu můžete propařit), případně dobré je přidat i perlit, přidávají se i např. kousky molitanu - je třeba vytvořit takovou směs, aby vznikl hodně vylehčený substrát.


Dobrý den, nedávno jsem přesadila rostlinu do nového květináče - z neglazované keramiky. Asi z důvodů přelití se mi na spodku i na stěnách květináče objevila bílá plíseň. Rostlina mi uhynula. Nyní jsem si koupila yuku a chtěla bych ji do stejného květináče přesadit, ale bojím se, že jí to uškodí.P otřebuji poradit, jak mám květináč šetrně vydezinfikovat,aby to neuškodilo příští rostlině.

Miša

Bílá plíseň na květináči může být způsobena vyšším obsahem soli v zálivce. Pokud se jedná opravdu o plíseň, pak můžete květináč preventivně ošetřit nějakým fungicidním přípravkem proti houbovým chorobám a zeminu pak případně propařit.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 67

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů