Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Cibuloviny a hlíznaté rostliny

Lilie letos sice vyrostly, ale vůbec nenasadily na květ. Čím by to bylo?

Blanka Martínková

Důvodů může být několik, např. zda mají dostatek živin, také dostatek vláhy a důležité u lilií je i to, jak hluboko byly zasazené - není pro ně dobré, aby byly zasazeny příliš hluboko.

Koupila jsem si ORNITOGHALIUM DUBIUM, krásně oranžově kvete, ale mám pocit, že odchází - listy se totiž na konci kroutí a jsou žluto-hnědé, a jsou zvadlé. Můžete mi prosím poradit, jak se o tuto rostlinu starat, aby mi vydržela?

Renata

Ornithogalum je cibulovina, a proto rostlina po odkvětu tzv. zatahuje - usychají listy a živiny se stahují do cibule. V jarním období pak rostlina znovu narůstá. U nás se pěstuje jako venkovní.


Zdravím, dostala jsem rostlinu, která dělá trsy jako zahradní juka, i listy má podobné, jen užší. Kvete na vysokém stvolu, na kterém je jeden nádherný květ, který přechází od žluté po oranžovou. Nevíte, jak se jmenuje a jak ji pěstovat?

Alena Knotková

S největší pravděpodobností se jedná o kleopatřinu jehlu (Kniphofii). Tato rostlina je hlíznatá, vyžadující písčité stanoviště, v době květu více zalévat. Přes zimu dle nadm. výšky stanoviště můžeme přikrýt.


Prosím laskavě o radu. Jakým způsobem lze množit nebo vzít sazeničku z Kleopatřiny jehly a kdy? Děkuji za odpověď.

Majka

Po odkvětu je třeba rostlinu vyjmout z půdy a kořenový bal rozdělit. Jde o hlíznatou rostlinu.


Mám u begonií pěstovaných venku vyštipovat ty květy, kde se tvoří semeník a nechávat jen ty velké? Letos mám begonie samý list, a květy jsou jakoby utopené, tak jsem ty listy okolo vyštípala. A mám begonie hnojit Krystalonem? Není to zbytečné, když jsou každý rok v jiné půdě a v zimě nerostou?

KorchovaM@seznam.cz

Ano, květy vyštipujte a listy dle potřeby také odstraňovat v rozumné míře můžete. Hnojení zbytečné není, doporučuji jej provádět.


Dobrý den, moc prosím o radu. Koupila jsem si ORNITOGHALIUM DUBIUM, krásně oranžově kvete, ale mám pocit, že odchází - listy se totiž na konci kroutí a jsou žluto-hnědé a jsou zvadlé.

Renata

Ornithogalum je cibulovina, a proto rostlina po odkvětu tzv. zatahuje. Usychají listy a živiny se stahují do cibule, v jarním období rostlina znovu narůstá. U nás se pěstuje jako venkovní.


Nedaří se mi vypěstovat bílé lilie. Na jaře vždy vyrazí lístky, které vzápětí začnou žloutnout. Když vyndám cibulku ze země, má uhnilé kořínky.

Majka

Pravděpodobně máte moc mokré stanoviště. Zkuste cibule bud přesadit jinam, protože když vám uhnívají kořeny, je tam moc vody, nebo zkuste na stanovišti namíchat zem s pískem, aby voda rychleji odtekla.


Budeme se koncem července stěhovat. Chtěla bych přenést lilie. Vím, že na to teď není doba, sotva odkvetly, ale můžu čekat nejdéle do konce července. Mám je seříznout a vykopat a ihned přesadit na nové stanoviště? Nebo nechat cibule zaschnout a sázet je pak až na podzim? Neuschnou mi úplně? Děkuji.

Jiřina Horká

Lilie doporučuji nejprve zastřihnout, pak vyrýpnout, cibule očistit, uskladnit je a na podzim pak vysadit na novém stanovišti.


Mám hodně narcisů, ale bohužel nekvetou, stejně jako modřence. Dozvěděla jsem se, že příčinou je nějaká muška, která naklade larvy. Ty pak jsou uvnitř cibule a květ vyžírají. Cibule se prý má ponořit v době před sázením do vody 43oC, aby se larvy zničily. Zajímalo by mě, zda neexistuje nějaký jiný přípravek na jejich zničení.

M. Fouňová

Místo postupu, který popisujete, bych vám doporučila cibule před výsadbou ošetřit v roztoku formaldehydu.


Dobrý den, na výstavě skalniček jsem se zamilovala do rostlinky Rhodohypoxis a koupila si ji (v květináčcích). Bylo mi řečeno, že není mrazuvzdorná, a že má přezimovat ve sklepě. Mají se hlízky, cibulky či co to vlastně je, na zimu vyndavat jako třeba gladioly? Nebo lze přezimovat v zemině? Děkuji za odpověď.

Jaroslava Brzoňová

Je možné nechat ji přezimovat v květináči a na jaře provést výměnu substrátu.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 12

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů