Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Voda v zahradě

V jezírku, 130 m2, hloubka až 2m, se na kamenech a folii vytvořila téměř průsvitná, slizská řasa. Jezírko bylo založeno v červnu a voda se zcela vyčistila, prosím o radu.

Petr Nalevajko

Zkontrolujte PH, mělo by být neutrální, pakliže je zásadité nebo naopak kyselé zakupte tzv. rašelinové výtažky, které řasu ničí, dražší řešení je filtr s přípravky, či UV lampa.

Na zahradě bez přírodního vodního zdroje v mírném svahu chci založit jezírko (cca 20 m2), do kterého by vtékala voda vodopádem. Prosím o doporučení hloubky jezírka, výšky vodopádu (max. do 1m) a čerpadla. Děkuji.

Karel Tůma

Hloubka jezírka by měla být 80 - 120 cm podle tvaru jezírka a výška vodopádu je odvislá od výkonu čerpadla a rychlosti a síle průtoku vody. Čerpadla doporučujeme kupovat v odborných prodejnách, kde Vám s parametry poradí.


Chceme založit jezírko (cca 50 m2, hloubka 2 m) na koupání spojené s menší nádrží s rostlinami, kde bude probíhat samočištění. Mohli byste mi poradit, kde najdu co nejvíce informací, resp. existuje-li nějaká specializovaná publikace na toto téma. Zajímá nás celý postup výstavby, materiály atd. Dále by mě zajímalo, nemáte-li kontakty na výrobce rybničních fólií (kupovat něco v OBI a podobných prodejnách je často nesmyslně drahé).

M. Talik

Publikace, podle které lze postupovat, na našem trhu bohužel chybí, chystá se vydání na jaře příštího roku, jejíž autorkou budu já osobně. Fólii můžete klidně nakoupit např. v OBI, protože ve velkoskladu byste musel odebrat veliké množství, aby se Vám to vyplatilo.


Po výměně vody v jezírku je voda po dvou týdnech stále zelená, přestože jsem plachtu pečlivě umyl a jezirko je v polostínu, voda se také častečně cirkuluje fontánou. V jezirku jsou vodní rostliny a ryby. Předem děkuji.

Jiří Franče

V jezírku nebyla zřejmě nastolena rovnováha a z důvodu přítomnosti ryb se musí jezírko řastěji dočišťovat, doporučujeme přípravky ALGOFIN a ALGOSCHUTZ. Důležitá je i velikost jezírka, z Vašeho dotazu není zřejmá.


Jaké a kolik vodních rostlin máme dát do biotopu s hloubkou rostlinné části 20-80cm a plochou 40m2?

Haugeová Marie

Doporučujeme cca 100 - 120 ks. Např.: Nymphaea - leknín, Juncus - třtina, Iris pseudoacorus - kosatec, Hippuris vulgarit - plavuň, Equisetum - přeslička, Caltha palustris - blatouch, Ranunculus Lingea - pryskyřník, Tupna minima - doutník, Contederia cordata - šípatka...


Do nově založeného jezírka jsem vysázela leknín. Nejprve bylo vše v pořádku, ale asi tak po měsíci začalo listy leknínu něco požírat. Při jejich kontrole jsem nezpozorovala nic, co by to mohlo způsobovat. Listy nejprve ztrácí barvu až z nich zůstane jenom tzv. síť. Prosím pomozte mi vyřešit tuto záhadu. Děkuji.

Martina Slováková

Nemáte prosím v jezírku nasazeny ryby? Bylo by to možné vysvětlení.


Prosím o radu. Chtěla bych do malého zahradního jezírka (koupeného v OBI - velikost cca 2 m2 s největší hloubkou cca 60 cm) vysadit rybičky. Je to možné? Jaký druh, kolik a co s nimi v zimě. Bude nutné je přemístit do akvária domů? Jak o ně potom pečovat?

Eva Goluchová

Určitě přes zimu nevydrží a přes léto budou potřebovat vzduchování s ohledem na nedostačující rozměry nádržky. Spíše však doporučuji obrátit se přímo na Zverimex či chovatele ryb.


Koupací jezírko založené před dvěma lety má sice čistou vodu, ale řasy rostou i na vodních rostlinách a ty hynou a málo rostou. Jezírko je celodenně osluněné, má cca 30 zlatých karasů, plochu cca 60 m2, hloubku v koupací zóně 160 - 180 cm, cirkulaci přes valounový žlab 0,6 x 0,5 x 6 m, kde jsou nasazeny rostliny (ty rostou dobře), pH je 6,5. Jak postupovat při nápravě? Děkuji za odpověd.

Jaroslav Šilhák

Vzhledem k počtu ryb je nezbytná filtrace a aplikace přípravků proti řasám s ohledem na ryby.


Dobrý den, prosím o radu, týkající se péče o vodní rostliny v zahradním jezírku. Jsou v něm kromě rostlin i ryby a slouží rovněž ke koupání. Jezírko bylo vybudováno a osázeno asi před rokem. Některé rostliny vypadají nezdravě - nerozrůstají se, listy usychají nebo žloutnou, pak ve vodě zahnívají. Některé rostliny jsou napadeny mšicemi. Voda byla napuštěna z vodovodního řadu - je velmi tvrdá a PH se drží kolem 8,5.

Pavel Ohlídal

Z vašeho popisu je zřejmé, že je nutné upravit PH a k tomuto účelu je na trhu množství přípravků např. TETRA POND. Dále je potřeba vědět, o jak velikou plochu se jedná, zda máte filtraci, kolik ryb je v sádce atd. S úpravou PH ale začněte.


Jezírko 28m2, 10m3, hl.1m. jsem dokončil v srpnu l.r. Problém: Nejprve zelená, nyní hnědá řasa. Provzdušňuji membránovým vzduchovadlem + malá kaskáda s cirkulací cca 500l-hod. Vodou ze studny doplňuji cca 200l-denně. Jezírko má odtok. Zatím mám málo rostlin. S řasou jsem se snažil bojovat modrou skalicí, ale nevydržely rybky (nevím jestli kvůli řase nebo sklici). 1x za 14 dní jsem dával cca 100g na celý objem a nebylo to nic platné. Na hladině se neustále sráží podivný šlem, jinak pod ním je voda celkem čistá. Ve studni má voda PH 7.2, zatímco v jezírku 10.(Veškerá voda je ze studně).Poraďte, prosím, co dál. Jestli vyměmnit na jaře vodu, vyčistit, nově osázet... Děkuji.

Neumann

Řasa vzniká na Vámi zmiňované kaskádě, je třeba se zamyslet nad tímto vodním prvkem. Modrou skalici nelze aplikovat do jezírka, kde jsou ryby. Je-li řasa takto rozsáhlá, doporučuji jezírko vypustit, důkladně vyčistit fólii, přidat vodní rostliny. Plocha je příliš malá, aby mohlo dojít k samočištění pomocí rostlin, doporučuji použít jakoukoli filtraci.


Stránky: 1 <<... | 4 | 5 | 6 | ...>> 7

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů