Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Řez dřevin

Obecná doporučení i praktické rady týkající se řezu všech druhů venkovních rostlin - okrasné dřeviny listnaté x jehličnaté, ovocné dřeviny, keře, polokeře...; doporučení vhodného řezu a doby provedení; správné postupy; výhody x nevýhody; prevence...

Dobrý den, jak se má na jaře stříhat kiwi?

Robert Andrasík

Provést to můžete v předjaří, zakrátit o 1/3 až 1/2 tak, aby vždy poslední zachovaný pupen směřoval ven.

Dobrý den, mám na zahradě dvě blumy, jejichž stáří neznám, ale jsou asi 6m vysoké. Předpokládám, že nikdy nebyly řezány, je to taková džungle. Plodí výborně, mají spoustu velkých plodů. Mám se pustit do řezu?

Luboš Pech

Doporučila bych vám provést pouze šetrný řez v době po odplození, jen tak trochu mírně prosvětlit korunu.


Dobrý den, potřebovala bych poradit se sestříháváním keřů. Hlavně jak se postarat o venkovní keř jasmín, wistarii, popínavou růži, šeřík. Venkovní keř jasmín - jak a kdy ho sestříhat, aby byl hustý pevný a hezký kvetl. Wistárii máme asi 5.rokem, ještě jsem ji pořádně nijak nestříhala (kromě toho, když byla omylem posekaná sekačkou). Popínavá růže kvete jen v horních partiích, dole je voholená, nevypadá to hezky. A co šeřík, který jsem odsadila sama?

B.M.

Jasmín se běžně neřeže, pokud ale vysloveně překáží, pak jej můžete cca o 1/3 max. zakrátit. U wistárie je pro podporu kvetení třeba boční výhony sestřihnout na 2-3 pupeny nyní v předjaří. U Popínavé růže na konstrukci se zakracují postranní výhony o 1/3 až 1/2 též v tomto období, hlavní terminál se zachovává. Šeřík běžně neřeže, pouze můžete po odkvětu odstranit odkvetlé laty.


Dobrý den, loni jsme koupili třešeň Burlat, zasadili jsme ji na podzim. Měla by se teď na jaře stříhat? Jak? Děkuji.

Jana K.

Třešeň se běžně neřeže, v případě nutnosti kdyžtak až po odplození, nyní by trpěla klejotokem.


Milá Martino, kdy se má správně stříhat maliník? Můžu to udělat teď na jaře?

Patrik

Koncem sezony po odplození doporučuji zakrátit výhony tak o jednu třetinu, eventuálně na jaře prostříhat suché a namrzlé části rostliny.


Dobrý den, prosím Vás o radu, jak bychom mohli upravit živý plot z meruzalky horské. Je celkem v pořádku, ale část plotu je po loňské sněhové kalamitě polehlý. Snažili jsme ho prostříhat, ale nenarovnal se. Lze udělat "radikální" zásah tak, že bychom ho zkrátili např. u země, jak vysoko? Děkuji Vám za laskavost.

Olga Pavlišová

Záleží na stáří rostlin. Pokud jsou starší tří let, můžete provést radikální zmlazení a to tak, že vystříháte všechny staré větve až téměř u země (cca 5cm nad povrchem) a necháte pouze mladé výhony. Jsou-li rostliny mladší než tři roky, pak prostříhejte všechny výhony tak o 1/3, max. opatrně o 1/2, je-li to opravdu nutné.


Dobrý den, na konci února jsem ostříhal Cypřiš, který stojí samostatně a byl vysoký 180 a prům. 1m a tak jsem jej radikálně ostříhal. Je teď užší - nižší, než když jsem ho pořizoval. Otázka: Vzpamatuje se a bude opět hezký nebo můžu jít koupit nový?

Roman

Na váš dotaz nedokážu jednoznačně odpovědět. Je-li cypřiš na stanovišti už alespoň 2-3 roky, pak určitou šanci má, pokud je nedávno vysazený, pak mu příliš naděje nedávám...


Může se mochna a tavolník začátkem března seříznout, aby nově obrazily? Děkuji za odpověď.

Romana Jelínková

Nedoporučuji přímo seříznout, ale jen prostříhat.


Dobrý den, koupila jsem dům se zahradou, jsou na ní 2 javory - stromy s výškou kmenu cca 2m. Je na nich vidět, že kdysi byla koruna seřezaná, následně se o ně nikdo nestaral několik let a nyní z kmene vyrůstá koruna ve formě velmi dlouhých rovných větví - "klacků", což za prvé není hezké a za druhé po olistění opravdu hodně stíní na záhony. Jakým způsobem je mohu upravit, korunu zkrátit(některé z větví jsou silné v průměru až 10cm), abych jim neublížila a v jakém ročním období? Děkuji za odpověď.

Marcela Kadlecová

Zakrácení můžete provést únoru, silné větve zakraťte o cca 1/3 a pak ještě můžete vyřezat dle uvážení některé další, aby koruna nebyla tak hustá. Konkrétně bych vám mohla poradit pouze na základě fotografie, toto je obecné doporučení.


Dobrý den, máme tříletou moruši bílou. Loni již plodila veliké plody výborné chuti, velmi bujně roste - cca. 2,5 - 3 m na výšku i na šířku za loňský rok - lze uplatnit výchovný řez?

Martin Homola

Výchovný řez můžete provést nejlépe do konce února. Řezem je třeba docílit co nejpravidelnějšího růstu koruny. Odstraňte větve poškozené, suché, či překřížené a jinak vyčnívající.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 20

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů