Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Voda v zahradě

Obecná doporučení i praktické rady, týkající se veškerých vodních prvků ve Vaší zahradě - zakládání vodních prvků, výhody x nevýhody; volba rostlinného materiálu; celoroční péče o jezírka, tůně, rybníčky, potůčky...; řešení problémů (řasy, kalná voda...)

Dobrý den, chtěla bych osázet plastové jezírko o obsahu 130 l, hloubka 40cm, prosím poraďte vhodné rostliny.

Šilarová

Jezírko o rozměrech, které uvádíte, je velmi malé a mělké, doporučuji vysadit pokud vůbec nějaké, pak pouze malé vodní rosltiny a ne v příliš velkém množství. Výběr rostlin - např. Saltha palustris, Acorus calamus, Primula florindae - ta je i pobřežní.

Postavil jsem malé jezírko a k němu potůček asi 8m. Jenomže jsem chtěl "ušetřit" a potůček jsem postavil z pěkných kamenů spojovaných kvalitním betonem, ale pod něj jsem nedal fólii. A voda se ztrácí i přes dvojí nátěr penetrací. Můžete mi prosím poradit kromě rozbourání a podložení folií, jak ztráty snížit až na nulu?

Jarda

Bez fólie je to problém, může docházet k výparu nebo můžete mít drobné trhlinky v betonu pod kameny, které nejsou vidět..., poradit vám bohužel nic než radikální renovaci nemohu.


Prosím o radu. Mám zahradní jezírko a asi s koupenými lekníny se mi tam dostali vodní šneci a nevím jak se jich zbavit. Děkuji za odpověď.

F. Cop

Vodní šneci by neměli ničemu škodit, pokud se jich však chcete zbavit, pak je musíte vybrat ručně.


Zdravím a prosím - mám plastové jezírko, kde se nachází 3 lekníny, nějaké kosatce, kana a blatouch. Jak mám uchovat rostliny v zimě? Jezírko je hluboké cca 80 cm. Je možné nechat všechny rostliny v hluboké vodě venku? Děkuji.

Silvie Brkalová

Z uvedených rostlin bych vám doporučila uklidit kanu a lekníny. Kanu - pokud se jedná o klasickou kanu, zasaďte do květináče, sestřihněte a umístěte do tmavé místnosti. Lekníny pak případně dejte do vody a umístěte do chladnější, ale světlé místnosti. Ostatní rostliny mohou zůstat na stanovišti, hloubka jezírka jim na přezimování stačí.


V červnu letošního roku jsem dokončil koupací jezírko o objemu 160 m3. Ve vodě se množí řasa, přestože pravidelně upravuji její PH. Filtrace je zajištěna přes naddimenzovanou pískovou filtraci, která však řasu nezachytí. Je řešením tohoto problému použití UV lampy? Nebo vybudování biotopu pro přirodní filtraci? Jak velká by měla být v tomto případě vodní plocha biotopu? Je možné mechaniciky filtrovat vodu s použitím tkaniny?

Marek Rmoutil

Použití UV lampy vám doporučuji, vybudování biotopu tomu trochu pomůže, ale nevyřeší ten problém zcela, pokud byste jej vytvořit chtěli, pak se vytváří v poměru 1:1 regenerační plocha k ploše koupací. Co myslíte tím filtrováním pomocí tkaniny? Bohužel úplně přesně nechápu, jak byste to chtěli provádět.


Máme na zahradě jezírko-velikost hladiny asi 320m2, hloubka od 2m do 80cm, s kolísavou hladinou, nemá přítok, je tzv. nebeský. Dno je jílové, stěny obloženy na zahradě vykpanými kameny na jílu. Je dost "utopený v terénu". Obývají ho nyní již jen převážně vytřivší se karasi do vel. 20ti cm a volný přístup ma měnící se počet pižmovych a ruánskych kachen max.15 kusů. Jaké rostliny by bylo do takto hlubokého jezírka možné zasadit pro okysličení vody? Děkuji.

Kociánová

Pro vaši vodní plochu bych vám spíše doporučila rostliny plovoucí, jako jsou: okřehek trojbrázdný, kotvice plovoucí, babelka řezanovitá, plavín leknínovitý, kalatka dvojklasá, tokozelka nadmutá, rdesno obojživelné.


Chtěla bych si vybudovat jezírko v přibližných rozměrech 6x4m a asi 1m hluboké. Můžete mi poradit, jestli se takto velkě jezírko stačí čistit samo nebo je nutná filtrace? A musím na něho mít stavební povolení nebo stačí jen ohláška? Děkuji za Váš čas.

Vendula Jedličková

Filtraci doporučuji v jezírku zřídit. Stavební povolení je třeba až od určité velikosti, informujte se přesně na stavebním odboru, je to stejné jako se stavebními úpravam i - do určitého rozsahu stačí jen ohláška, pak je již třeba stavební povolení.


Chci si založit zahradní jezírko. Můžete mi poradit, jak velké by mělo být, aby bylo samočistící?

Vendula Jedličková

Aby bylo jezírko samočistící, pak by mělo mít plochu minimálně 80m2, lépe pak až 100m2 a více.


Máme malý rybník v nadm. výšce 600m. Prosím o doporučení keřů a rostlin, které by mi přežily zimu. Z velké většiny je na jižní stranu. Zatím je tam společnost vzrostlých stromů, břízy, olše, javory a jasany. Dosadila jsem si kroucenou vrbu, forsythii, šeřík a na zplanění cibuloviny. Děkuji.

Iva

Rostliny, které jste již zasadila, jsou vhodné, z vrb můžete případně ještě dosadit i další druhy - existuje jich velké množství, pak bych doplnila ještě např. keřové javory či svídy.


Mám problém s mým jezírkem, fólie 1 mm tlouštky. Bohužel mi někdo prostřelil fólii diabolkami. Čtyři díry jsem zalepil, další ani pečlivým prohledáním nejsem schopen nalézt a z jezírka mírně uniká voda, cca rychlostí 2-3 cm/den. Hledám radu, zda existuje nějaký trik, jak nalézt místo úniku?

Josef Gut

Osvědčeým trikem, jak díry najít, je nalít do jezírka starší mléko, které je skoro, ale ne ještě úplně, sražené a podle toho, kam se bude ve vodě ztrácet, najdete díru, kudy voda uchází.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 7

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů