Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Prosinec

prosinec - ilustrační fotoKonec roku je vhodnou dobou k plánování nových úprav a prací na naší zahradě pro další sezónu. Toto plánování bychom neměli podceňovat a dobře se tak na další rok připravit, aby nás později nezaskočilo nic nečekaného a nepříjemného. Přestože nyní nemáme venku mnoho práce, zahradu musíme pravidelně kontrolovat a pomáhat jí i v tomto zimním období. Důležité je to nejen v prosinci, ale i v dalších zimních měsících, kdy se řada činností dle potřeby opakuje, dokud nepřijde jaro… Zvýšenou péči musíme věnovat i zazimovaným rostlinám. (Více se dočtete v radách na leden a únor.)

  • Zimní spánek se netýká stálezelených venkovních rostlin a jehličnanů, které potřebují také v zimním období, zvláště za suchých mrazivých dnů bez sněhu, zalévat. V opačném případě může dojít k úhynu těchto rostlin. Při zálivce můžete pozorovat vytvoření ledové skořápky na listech, té se však není třeba bát, neboť rostlinu chrání před odparem vody. (Platí pro celé zimní období.)
  • Řez dřevin ponecháme na teplejší období. V případě nutnosti řežeme jen větve bezprostředně poškozené povětrnostními podmínkami.
  • Zakrslé jehličnany v nádobách chráníme proti namrznutí vložením do větších nádob a meziprostory vyplníme polystyrenem nebo slámou.
  • Pokud sloupovité jehličnany ohrožuje tíha napadaného sněhu či jinovatka, můžeme je svázat.
  • Vánoční narcisy, které vysadíme počátkem prosince, vykvetou kolem Nového roku.
  • Nezapomeňme si nařezat okrasné rychlené větvičky pro vánoční výzdobu, tzv. barborky.
  • Uskladněné cibule a hlízy průběžně kontrolujeme a ochraňujeme proti plísním. Cibuloviny, připravené pro rychlení, postupně vynášíme do teplejších prostor.
  • Průběžně po celé zimní období kontrolujeme uložené vodní rostliny a dle potřeby jim zvlhčujeme substrát.
  • Uložené fuchsie a muškáty celou zimu mírně rosíme ke kořenům, aby substrát zcela nevyschl.
  • Pravidelně zaléváme a ošetřujeme podzimní řízky. Můžeme začít s jejich postupným přesazováním do hrnků.
  • Přihnojujeme kamélie, které mají nasazená poupata.
  • Kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů