Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Říjen

říjen - ilustrační fotoProtože se nyní počasí průběžně zhoršuje, musíme zahradní práce stále více přizpůsobovat těmto okolnostem. Bohužel se však jedná o období, kdy je práce na zahradě stejně tak mnoho jako je tomu na jaře. Mnoho času nám nyní zabírá nejen práce spojená se zakončením letošní sezóny a s úklidem zahrady, ale také dobrá příprava na příští sezónu…

  • Je nejvyšší čas dokončit výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin na zahradu nebo k rychlení do připravených nádob.
  • Končíme s výsevem a zakládáním nových trávníků. Později založené trávníky by již poškodil mráz. Můžeme ještě také opravovat a dosévat poškozené části stávajících trávníků.
  • Do kvalitně připravené půdy vysazujeme růže.
  • Pnoucí růže můžeme nyní prořezat. (Platí i pro měsíc listopad v teplejších oblastech.)
  • Ze země je nutné vyzvednout všechny zbývající choulostivé cibuloviny a hlízy, jako jsou např. jiřinky a měčíky, pokud jsme tak již neučinili v měsíci září. Očistíme je, případně je také můžeme zabalit do novin a uložíme je na vhodném místě, kde nemrzne (např. ve sklepě).
  • Choulostivým trvalkám a keřům v chladných oblastech připravíme zimní přikrývky tak, že je nejprve přihrneme zemí a následně ještě zakryjeme chvojím. V mírných oblastech s tím můžeme vyčkat až do listopadu.
  • Pelargonie, fuchsie a další rostliny z venkovních teras a balkonů přeneseme do místnosti, případně do skleníku ještě před příchodem prvních mrazíků a uskladníme je zde přes zimu.
  • Stále je důležité zahradu průběžně čistit a uklízet. Můžeme rovněž začít sbírat první spadané listí. Nemocné a napadené listí nekompostujeme, ale likvidujeme. Týká se to i ostatních nemocných částí rostlin.
  • Postupně ze zahrady uklidíme i choulostivější zahradní keramiku a zahradní nábytek.
  • Bazén před zimou vypustíme a vyčistíme.
  • Lekníny i s nádobou přeneseme do sklepa nebo je můžeme nechat v suchém bazénu, když je předtím zakryjeme vysokou vrstvou listí a chvojí.
  • U dřevin prořežeme suché, nemocné a překřížené větve.
  • Po polovině října začínáme s podzimní výsadbou ovocných stromů a keřů. Vysazujeme též sazenice vinné révy. Nyní musíme také udělat opatření, aby se zvěř v zimě nedostala na kůru mladých stromků.
  • Když je suchý podzim, všechny stromy ještě jednou pořádně zalejeme. Stromy potřebují přes zimu dostatek vláhy v kořenech. Jinak se může stát, zvlášť je-li suchá zima, že uschnou a my se pak nesprávně domníváme, že zmrzly.
  • Nejen na zahradě se v tomto období chystají rostliny k zimnímu spánku, ale také v interiéru se k odpočinku chystá většina z nich. Zastavujeme proto jejich přihnojování a obecně omezíme též zálivku. V případě kaktusů či bromélií postačí v průběhu října pouhé rosení. Pokojovým rostlinám, které reagují na krácení dne tvorbou poupat, můžeme nyní prospět zakrýváním tzv. světelnou clonou, kterou vytvoříme např. z papírového kornoutu nebo z krabice posazené na rostlinu dnem vzhůru.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů