Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Listopad

listopad - ilustrační fotoPříroda se pomalu ukládá ke spánku, pomožme jí proto, aby si v nadcházejícím zimním období mohla opravdu oddechnout a načerpat síly do dalšího vegetačního období. Máme-li naši zahradu rádi, věnujme jí naši pozornost i nyní, je potřeba ji především uklidit, vyčistit a uložit…

 • Nyní se již téměř všude začínáme potýkat s menšími či většími mrazíky. Nezapomeňme proto nyní zakrýt a přihrnout všechny citlivé venkovní rostliny, pokud jsme tak již preventivně neučinili v říjnu. Vrstvou listí a chvojím zakryjeme též skalku.
 • Okrasné venkovní květináče, které nejsou odolné proti mrazu, bychom měli řádně očistit a překlopit. Ostatní květináče obalíme tepelnou izolací, případně je shromáždíme na chráněném místě. Vyčistíme truhlíky.
 • Provedeme kontrolu uskladněných cibulí a hlíz. Ty, které jsou zesláblé a jeví známky chorob, odstraníme a zničíme dřív, než by od nich mohly být napadeny i ostatní.
 • Máme poslední možnost dosadit do zahrady cibule tulipánu a hyacintu.
 • Dokončíme výsadby macešek.
 • Do truhlíčků, které můžeme ponechat venku, vyséváme některé trvalky, jako je upolín, primulky, srdcovka či hořec…
 • Pokud to ještě počasí dovolí, vysazujeme růže. V případě, že již mrzne, je pouze založíme do půdy. Seřízneme čajohybridy a floribundy. V zimě by jinak mohlo dojít k jejich rozlomení pod nánosy těžkého sněhu.
 • Zapomenout nesmíme ani na prořez vistárií, aby nám v létě opět pěkně kvetly.
 • Naposledy posekáme trávník, pokud jsme tak neučinili již na konci října. Přiměřeně krátký drn usnadní přezimování. Plochu pro jarní založení nového trávníku nyní poryjeme.
 • Zryjeme všechny záhony a necháme je na zimu v hrubé brázdě. Správné rytí je poloviční hnojení…
 • Nezapomeňme shrabat veškeré dostupné spadané listí, abychom odstranili škůdce, kteří by jinak mohli napadnout ostatní rostliny v zahradě a v další sezóně nám způsobit zbytečné problémy.
 • Zakládáme komposty z dostupných organických materiálů, které se rychle rozkládají. Nikdy nekompostujeme listí ořešáku a nemocné či napadené části rostlin.
 • Máme-li na zahradě živý vánoční strom, který chceme letos opět o svátcích zdobit doma, již nyní jej přeneseme na přechodné chladnější místo v domě, aby si postupně zvykl na změnu klimatu.
 • Vyčistíme, zakonzervujeme a uklidíme veškeré zahradní náčiní. Ošetříme a dobře stočíme hadice.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů