Tříděné odpovědi:
Okrasné dřevinyVážení návštěvníci,
milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.
Náš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.
Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.
Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.
Pro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.
Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.
Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.
Malý zahradní kalendář - Leden
Přestože je teprve leden, každý správný zahrádkář ani v tomto období nezahálí a pilně se připravuje na nadcházející jarní sezónu. Již nyní je potřeba si rozmyslet, co všechno budeme po celý rok s naší zahradou podnikat a nejen to, musíme již také aktivně některé nezbytné přípravné a udržovací zahradní práce na naší zahradě provádět.
- Vzhledem k tomu, že obvykle v tomto období bývá hodně sněhu, měli bychom pravidelně z větví stromů a keřů setřásat těžký mokrý sníh. Odhrnujeme též sníh z cest a cestiček a můžeme jej ponechat pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy. (Platí i pro měsíc únor.)
- Nechoďte v této době po promrzlém trávníku, mohl by se poškodit. (Platí i pro měsíc únor.)
- Citlivé venkovní rostliny musíme nyní ochraňovat před mrazem a větrem. Chránit musíme především stálezelené rostliny jako jsou keře, pěnišníky či azalky a také choulostivější trvalky pomocí zástěn a chvojí. Průběžně je kontrolujeme během celého zimního období.
- Kontrolujeme a dle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl mráz nebo nárazový vítr. Nízké rododendrony nastýláme slámou, borkou a pilinami.
- Je-li silné sluneční záření, chráníme stálezelené listnaté keře chvojím nebo slámou před osluněním. (Platí i pro měsíc únor.)
- Část hladiny ve vodních nádržích nezapomínejme celé zimní období udržovat bez ledového příkrovu.
- Pokud jsme měli o Vánocích doma živý vánoční stromek v nádobě, nastal čas, abychom jej vrátili pomalu zpět na zahradu. Nejprve však rostlinu přemístíme na čas přechodně do chladnějších prostor a teprve na jaře ji vyndáme ven. (Rostlinu necháváme na přechodném místě ještě v měsíci únoru až březnu.)
- Nezapomeňme si objednat a nakoupit včas potřebná semena, trvalky, cibule a hlízy rostlin. Dobře si rozmyslete a propočítejte množství, které budete potřebovat, abyste později v sezóně neřešili přebytek či naopak nedostatek rostlinného materiálu. (Platí ještě pro měsíc únor.)
- V době oblevy kontrolujeme skalku, protože hromadící se voda z tajícího sněhu by mohla poškodit suchomilné rostliny. Vodu z exponovaných míst opatrně odvádíme. (Platí i pro měsíc únor.)
- Toto období je vhodné také pro všechny nutné opravy dřevěných opěr, pokud zde rostliny ještě nerostou. Též opravujeme oplocení a chrániče na kmenech stromů, zamezíme tím případnému poškození rostlin zvěří. (Platí i pro měsíc únor.)
- Kontrolujeme a případně opravujeme veškeré nepostradatelné zahradní náčiní, které budeme v nadcházející sezóně potřebovat.
- Ze stromů můžeme opatrně odstraňovat starou borku, mechy a lišejníky.