Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Březen

březen - ilustrační fotoI když zima ještě neřekla své poslední slovo, jaro již začíná pomalu „vystrkovat růžky“ a práce na zahradě nabírají na intenzitě. Sezóna se rozbíhá a my musíme před nástupem opravdového bujícího jara především urychleně dokončit všechny přípravné a udržovací práce ze zimy. (Více se dočtete v radách na leden a únor.) K tomu se však začínají přidávat i další důležité a nezbytné činnosti, které v tomto období nesmíme zanedbat, aby naše zahrada byla opravdu krásná. Osazujeme, hnojíme, kypříme, připravujeme nové trávníky, předcházíme plevelům… Některé tyto činnosti s nám opět mohou překrývat s jinými měsíci (únor, duben) dle aktuálního vývoje počasí v daném roce.

  • V některých oblastech zima však ještě neřekla své poslední slovo. Neodstraňujme proto všude za každou cenu zimní přikrývky rostlin.
  • Je nutné zamyslet se nad tím, jak si co nejvíce ulehčit práci v následujícím vegetačním období, kdy jako každý rok budeme nuceni bojovat s plevely v našich výsadbách. Doporučuji vám v tomto případě preventivně aplikovat granulovaný herbicid Casaron G, který vytvoří nad povrchem půdy film a tím nedovolí semenům plevelů vzklíčit.
  • V tomto měsíci je dobré nastýlat záhony, dokud je půda vlhká. Snižujeme tím později během roku nutnost zalévání a plení.
  • Zapomenout bychom neměli na výsev semen letniček, jednoletých pnoucích rostlin, bylinek, hrachorů i zeleniny do užitkové části zahrady. Pokud to počasí dovolí, můžeme také rozdělit velké, nahloučené trsy venkovních trvalek.
  • Přezimované balkonové rostliny seřízneme, přesadíme a přihnojíme. Umístíme je všechny na světlé místo.
  • Co nejdříve bychom měli zastřihnout růže a to dřív, než se ukážou letošní nové výhony. Růže je nutné ořezat až na nejspodnější větvení. Cílem tohoto řezu je rostlinu sesadit tak, aby měla stále mladé nové výhony ve výšce cca 50cm nad zemí. Zabráníme tak tloustnutí starých stonků, které jsou nevzhledné. Též z nich odstraňujeme postupně nastlané chvojí, které růže chránilo přes zimu, u pnoucích růží můžeme raději ještě chvíli počkat. Koncem března začínáme s hnojením.
  • Dle aktuálního počasí dokončíme výsadbu nových prostokořenných sazenic ovocných dřevin a dále růží, keřů a všech typů živých plotů, aby se stačily ujmout ještě před nástupem suchého letního období. (Platí ještě pro měsíc duben.)
  • Pro milovníky chutných zahradních plodů jako jsou maliny či borůvky je tento měsíc vhodný právě k vysazování těchto rostlin. Maliníky při sázení silně seřízněte. Koncem měsíce již můžeme vysazovat jahodník.
  • S blížícím se jarem je potřeba urychleně dokončit zimní řezy stromů, pokud jsme je již neprovedli v předcházejících měsících. Větší rány ošetříme proti chorobám stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem.
  • Ošetřujeme stromy s mrazovými trhlinami a deskami nebo kmeny poškozené hlodavci. Též mělce okopáváme nebo plečkujeme půdu pod korunami stromů. Můžeme též nastýlat vhodnou organickou hmotu. Těmito činnostmi zabráníme odpařování vody z půdy. (Platí i pro měsíc duben.)
  • Než se stromy olistí, prohlédneme kůly a úvazky, které nerozlučně patří ke stromkům na slabých podnožích.
  • Nejvyšší čas je nyní i pro postupné vápnění trávníku. Tím neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu. Koncem března až počátkem dubna můžeme též nově osít nehezké vyšlapané oblasti a všechna holá místa v trávníku.
  • Provádíme hnojení výsadeb a vápníme půdu, pokud vykazuje kyselou reakci.
  • Rostliny dle možností zaléváme raději dešťovou vodu nachytanou do větších zahradních nádob. (Platí celoročně.)

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů