Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Trávníky

Jak postupovat při zakládání nového trávníku? Jaká je nejvodnější směs? Můj trávník bude používán na rodinné sešlosti.

Petr Šula

Před založením nového trávníku je třeba plochu řádně chemicky odplevelit a dále do hloubky 10 - 15cm zkultivovat (např. pomocí rotavátoru). Poté se povrch dokonale uhrabe a urovná, v případě, že je na pozemku pouze ornice, je potřeba na celou budoucí trávníkovou úplochu navézt kvalitní substrát vylehčený pískem ve vrstvě min. 5 cm. Plocha se opět perfektně urovná a pokud je takto dokonale připravená, vysejeme trávník rozhozem na široko. Osetý trávník pak přehrábneme a zaválcujeme. Pro Vaše účely je nejvhodnější směs parková - GAZON nebo hřišťová (ta pomaleji roste) SPORT od firmy Barenbrug. Trávník po výsevu je nutné zalévat, nejvhodněji automatickým závlahovým systémem. V žádném případě nesmí semeno pří klíčení vyschnout. Kvalita trávníku závisí od následné péče.

Dovoluji se na Vás obrátit s žádostí o radu. Chystáme se na velmi zanedbané zahradě vypěstovat trávník. Momentálně se na pozemku nalézá vzrostlá, bujná vegetace, dorůstající do výšky cca 1 metru. V největší míře je zastoupena kopřivami, což se nám jeví jako největší problém. Poraďte mi, prosím, jak jak v tomto případě začít a jak nejrychleji a nejúčinněji odstanit kopřivy?

Maila.M

Nejprve je nutné pozemek řádně odplevelit aplikací totálního herbicidu např. ROUNDUP. Terén je nutno srovnat, případné nerovnosti dosypat kvalitním substrátem vylehčeným pískem, jinak lze předpokládat, že podle popsaného porostu máte kvalitní zem. Zvolit dobré osivo, doporučuji parkovou či hřišťovou směs, která pomaleji roste. Na závěr uválcovat a pak již jen zalévat a zalévat. Velmi důležitá je následná péče tzn. přihnojovat, vyhrabávat, provzdušňovat atd.


V okrasném trávníku se mi v poměrně velkém množství objevil kontryhel. Jak je možné ho zlikvidovat? Plocha trávníku je cca 1200 m2. Prosím o radu.

Petr Strážnický

Pro likvidaci kontryhelu na tak rozsáhlé ploše doporučuji aplikovat postřik BOFIX.


Prosím o radu, jak kromě vydatné zálivky dále pečovat ve velmi suchém počasí o nově založený trávník? Starý je cca 3 týdny. Je možno již tento mladý porost přihnojovat, popř.čím? Děkuji za odpověď!

Radomír Podolský

V této fázi zalévat a zalévat, přihnojovat je vhodné až po první seči, na přihnojení doporučujeme použít KRYSTALON.


Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy můžu začít s výsevem trávníku? Mám postavený nový domek a okolo kolem 1000m2 pozemku, na který chci vysét trávu. Jakou použít směs? Mám navezenou zeminu z cukrovaru a ornici. Děkuji za odpověď.

Igor

Výsev trávníku je koncem srpna ideální, doporučujeme vyset hřišťovou směs.


Dobrý den, lze provést rekonstrukce trávníku tak, že se stávající dosype cca 2-3cm hlíny a provede dosetí semen? Jak se takováto rekonstrukce případně provede?

Igor

Při uváděné výšce substrátu dojde k úplnému zasypání starého trávníku, jedná se tedy o nové založení trávníku (v tomto případě bych ještě přidala min. 3cm navíc). Pokud se bavíme o rekonstrukci, jedná se o náročnější proces a to jak po odborné, tak i finanční stránce. Pro rekonstrukci trávníku je rozhodující stáří trávníku a jeho kvalita, po zhodnocení těchto faktorů se rozhodne o způsobu rekonstrukce.


Dobrý den ve Vaší poradně, obracíme se s prosbou a dotazem. Co dělat, když nám letošní horké léto způsobilo, že nám úplně uschl trávník na zahradě? Zálivka byla, ale malá. Ještě podotýkám, že trávník nebyl nijak kvalitní. Co byste doporučovali jako první a další kroky? Dá se to ještě nějak zachránit?

Dagmar V.

Trávník chce pravidelně spoustu vody, je nutné trávník prořezat, přihnojit. Zda se dá zachránit těžko říci, neboť by bylo nutné situaci zvážit na místě, podotýkám, že sebekvalitnější trávník bez vody nemá šanci na správný vývoj.


Po horkém létě mám dost poničenou travní plochu v okrasné zahradě. Místa jsou vypálená sluncem, i když jsem trávník zalévala. Poraďte prosím, jak a kdy začít s jeho obnovou. Děkuji.

Dana

Nyní na konci září je nejvhodnější období pro rekultivaci trávníku. Je třeba ho prořezat - provzdušnit, dosypat substrátem a příliš vypálená místa dosít, zaválcovat a zalévat a zalévat...


Dobrý den, na zahradě se mi v trávníku rozšířil značně podle mne plevel "řebříček". Jak se lze tohoto plevelu zbavit? Děkuji.

Marcela

Doporučuji v jarních měsících a to nejlépe v dubnu či květnu aplikovat postřik BOFIX, není nutné se bát o kvalitu trávníku, neboť reaguje pouze na plevele. Postřik případně několikrát opakovat.


Existuje travní směs s příměsí lučních bylin? Kopretina, chrastavec, kohoutek apod. Děkuji.

Olda

Ano existuje, obraťte se na firmu Planta Naturalis, Sobotka na Moravě.


Stránky: 1 <<... | 17 | 18 | 19 | ...>> 20

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů