Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Trávníky

Chci-li založit trávník, ale mám těžkou jílovitou půdu, čím ji mám prosypat? Stačil by písek, příp. kolik na m2? Může to být jakýkoliv písek nebo se na toto používá nějaký speciální?

Martina P.

Bylo by vhodné bohatě zapravit kompostní substrát a terén urovnat. Navézt vrstvu 3cm kompostního substrátu pod trávník a osít.

Dobrý den. Můj dotaz se týká volby vertikulátoru. Mám pozemek velký cca 1000m, který je zatravněn. Ovšem trávou, která jednak potřebuje zbavit mechu (ne všude), pampelišek a bodláků, druhák potřebuje oživit (v létě je místy hnědá a vysušená). To je vlastně můj první dotaz. Jaké hnojivo použít na posílení trávy a vyhubení výše zmíněného? Druhý můj dotaz se váže k tomu, že trávník je na vrstvě hlíny, která je plná kamení a drtě z demolice hospodářských budov, které na pozemku stály dříve. Nemohou se nože vertikulatoru o kameny zcela zničit? Jaký vertikulátor radíte zakoupit? Nebo je výhodnější jej půjčit? Kde v Praze je dobrá půjčovna? Děkuji a zdravím.

J.J.

Aplikujte přípravek BOFIX, který vyhubí jednoděložné plevele (smetánku, jetel atd.). Vertikutátor bych použít nedoporučovala, neboť se využívá k provzdušnění trávníku. Ve vašem případě bych odstranila kameny a drť z pozemku, vyrovnala terén substrátem a trávník dosela.


Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak máme postupovat při zakládání nového trávníku? Půdu máme prokypřenou, je třeba před osetím hnojit, válcovat... atd.? Děkuji.

Renáta

V první fázi je důležité pozemek důkladně odplevelit, srovnat terén, provést výsev a zaválcování.


Dobrý den, potřeboval bych poradit při výběru osiva pro obovení trávníku. Půda je spíše jílovitá, byla zřejmě oseta jetelem na krmení. Trávník je málo hustý a nyní se na něm tvoří mechové povlaky. Proto bych rád něco pro zastavení šíření mechu. Děkuji.

Tomáš

Aplikujte přípravek MECHSTOP, postříkejte BORISEM a dosejte travní hřišťovou směsí.


Po ošetření trávníku vertikutátorem máme velké množství zelené hmoty, převážně mechu. Je možné dát ho do kompostu? Děkuji.

Jitka

V zásadě ano, pokud dodržujete správnou technologii kompostování, což kromě jiného znamená kompost vápnit.


Chtěli bychom založit nový trávník před firmou asi 3000m2 velký. Je dobré půdu zorat před výsevem a kdy a čím postřikovat proti plevelům? Jaký druh trávníku byste nám doporučila? A jak bychom měli o trávník správně pečovat? Děkuji.

Lenka Eliášová

Je potřeba půdu narušit, nakypřit alespoň 10cm do hloubky a postříkat herbicidem oproti plevelům. Jako vhodnou směs bych doporučila hřišťovou. Trávník je nutné následně pravidelně sekat, zalévat a přihnojovat.


Dobrý den, chtěl bych vědět přesný sled jarních obnovovacích prací na trávníku a i to, zda-li se některé nevylučují (např. vertikulace a válcování). Z odborných článků vím, že na jaře je třeba provést: první sečení, vertikulaci (je to to samé, co provzdušnění?), hnojení, dorovnání povrchu substrátem, dosev semene, uválcování. Poraďte mi, jak bych měl správně postupovat, aby trávník byl perfektní.

Ondra

Vertikutacie je to samé, co provzdušnění, de fakto se jedná o prořez trávníku. Můžete použít vertikutační hrábě nebo stroj vertikutátor. Správný postup prací je: 1.prořezání a vyhrabání trávníku, 2.dorovnání nerovností trávníkovým substrátem, 3.dosetí, 4.uválcování, 5.závlaha, 6.sečení a přihnojování.


Po rozpuštění sněhu máme na trávníku ve značném rozsahu plíseň sněžnou. Jak máme postupovat při jejim odstranění? Jsou údajně vhodné postřiky s účinnou látkou carbendazim, ale neznáme jejich obchodní název.

Lepík Jan

Jedná se o ANILAZIN, BENOMYL, BITERNATOL, CHLORTHALONIL.


Dobrý den, máme na zahradě opravdu starý trávník plný mechu, terénních nerovností a děr. Rozhodli jsme se jej letos "zkulturnit". Mohla byste nám poradit, čím začít a kde se dá případně koupit větší množství kvalitní zeminy? Děkuji.

Tolarová

Trávník je potřeba prořezat, bobře vyhrabat, srovnat nerovnosti trávníkovým substrátem a dosít. Substrát je všude běžně dostupný.


Jak se zbavit mechu ze starého trávníku? V obchodech je nabízen vertikutátor (cena cca 5-7 tis.). Nevím, zda je tato metoda skutečně efektivní, případně prosím o srovnání s vertikutačními hráběmi, které jsou o něco levnější. Přípravky proti mechu jsem zkoušela, ale vzhledem k velikosti zahrady cca 2000m2 je aplikace náročná.

Blanka Syslová

Bohužel z vašeho dotazu není jasné, jak starý trávník máte a jakou péči mu dáváte. Pakliže Vaše péče spočívá pouze v sekáni a přihnojováni, objeví se mech již po pěti letech od založeni trávníku. Je potřeba v zimě trávník vyvápnit a na jaře použit vertikutátor a trávník provzdušnit. Takto provzdušňovat trávník lze dvakrát až třikrát ročně. V návaznosti na provzdušňování je potřeba aplikovat i přípravky proti mechu. S ohledem na vámi udávanou rozlohu zahrady bych neuvažovala o vertikutačních hrábích.


Stránky: 1 <<... | 16 | 17 | 18 | ...>> 20

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů