Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Řez dřevin

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, zda mám zakrátit znovu větve peckovic, které jsme vysadili loni na podzim, i když jsme je zkracovali už na jaře t.r.? Děkuji.

Sodomková

Na jaře se provádí výchovný řez, po odplození se zakracují větve.

Prosím o návod, případně odkaz na stránky, jak provést řez jabloní pěstovaných do patrových kordonů.

Martina

Mohu doporučit publikaci od autorů Hebert Bischof, Josef Sus - Řez ovocných stromů a keřů.


Mám asi pátým rokem šeřík, krásně kvete, ale už narostl dost vysoko. Můžu ho nyní po odkvětu ostříhat? Má výšku asi 2m. Chtěla bych ho udržovat ve výšce plotu, což je 1,5m, kdy bych ho mohla zkrátit, aby zase příští rok kvetl?

Jana Hrobská

Ano, šeřík je třeba po odkvětu ostříhat. Stříháme všechny odkvetlé květy (celé laty) až do prvních listů. Pokud chcete dosáhnout toho, aby vám keř rostl do výšky, je třeba vyřezat staré dřevo a nechat mladé pruty.


Jak a kdy se prosím správně stříhá skalník? Máme jej umístěný v nádobě na terase, jihozápadní strana. Děkuji.

Miroslav Homolka

Skalníky se obecně zastřihují na jaře. Abych vám mohla přesně poradit, jaký druh řezu provést, je třeba, abyste upřesnili, o jaký druh skalníku se jedná. Obecně bych jinak odstranila jen ty větve, které opravdu překáží.


Dobrý den, prosím o radu, kdy začít stříhat živý plot ze stříbrných smrků a jak ho stříhat? Nyní je vysoký asi 1-1,5m a spíš se roztahuje do šířky. Děkuji.

Monika Matoušková

Stříbrné smrky letos zastřihněte ještě nyní (červenec). Jinak se stříhají buď 1x ročně v červnu nebo 2x ročně - nejprve v dubnu až květnu, podruhé pak v srpnu. Stříhat můžete dle potřeby ze všech stran.


Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se stříhají kručinky barvířské, jestli na jaře, na podzim nebo po odkvětu. Děkuji.

Mívaltová Šárka

Střihají se po odkvětu.


Ráda bych věděla, jak mám prořezat po odplození Althanovu renklodu? Je tři roky stará, ještě neprořezaná.

Kateřina

Řez peckovin se provádí v období po odplození tak, že se zkracují jednoleté výhony o jednu třetinu takovým způsobem, aby se vytvořila tzv. kotlovitá koruna. V žádném případě neřežeme výhony dvouleté a tříleté. Na nich se totiž tvoří květní pupeny. Vyřezáváme výhony, které se kříží nebo jsou napadené či suché.


Ve kterých měsících lze zastříhávat smrky ve výšce 2,5m nad zemí? Děkuji.

Vorel Ladislav

Pokud se jedná o smrky v živém plotu, ty pak nyní v červnu, jedná-li se o zvrostlé solitérní stromy, ty takto radikálně střihat nedoporučuji.


Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak provést řez na kleči? Roste nám hodně do výšky asi 3m. Je možné zabránit dalšímu růstu do výšky? Dále by mne zajímalo, jak ostříhat 20leté cedry? Cedr je vysoký cca 2m, seřízli jsme ho v rovině a teď bychom chtěli, aby vnitřně obrostl neboli zesílil. Děkuji!

Mgr. Lenka Köhlerová

U kleče se vyštipují nové přírůstky ve stádiu svíčky, tj. před vyzráním - zjara, staré se již musí nechat. Cedr je velice citlivý na řez, řez u něj provádět nedoporučuji. Není mi úplně jasné, z jakého důvodu jste jej seřízli v rovině, to se vůbec takto nedělá. Nyní je tedy ještě třeba jej zastřihnout i ze stran, když jste již řez provedli. Napříště bych se toho však vyvarovala, pokud to stromek přežije.


Dobrý den, v květnu jsem zasadila kontejnerovanou Corylus avellana Contoria cca 0,80m vysokou, kdy a jak hluboko ji mohu sestřihnout, aby byla košatější? Má jen 3 výhony. Díky.

D. K.

Doporučuji provést zjara po odkvětu, tj. až příští rok cca o 1/2.


Stránky: 1 <<... | 3 | 4 | 5 | ...>> 20

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů