Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Řez dřevin

Dobrý den, na zahradě v blízkosti lesa nám roste neudržovaný cca 3m vysoký, ale nepříliš rozvětvený hloh a chtěla bych ho ořezat tak, aby měl pravidelnější růst a hlavně byl košatější.

Drahomíra Koudelková

Hloh můžete ořezat libovolně jak potřebujete a to nejlépe v únoru.

Dobrý den, máme v předzahrádce vedle sebe larix decidua regens, pinus pumila glauca a picea abies nidiformis. Rostou vedle sebe 4 roky a začínají si konkurovat. Mohu je zastřihovat a kdy? Moc děkuji za odpověď a tuto poradnu, je výborná.

Marcela Ginterová

Larix decidua regens můžete zastřihovat libovolně, Picea abies nidiformis se může opatrně zakracovat po stranách, má talířovitý růst, Pinus pumila glauca tvarovat příliš nedoporučuji, opravdu kdyžtak jen mírně, aby se nenarušil jeho tvar. Proveďte to nejlépe v období do konce února.


Dobrý den, chci se zeptat, kdy je nejlepší doba na tvarování a prořezání habru? Děkuji.

Michalíková

Provést to můžete v únoru nebo pak ještě koncem prázdnin.


Máme Catalpu druhý rok a během loňského roku se koruna zvětšila, což předpokládám i letos. To ji mám nechat volně růst do velkých rozměrů? Jak se správně prosvětluje?

Marek Procházka

Prosvětlování se provádí tak, že se odstraní max. 1/3 větví, v poměru 1:1 slabší a silnější, dle uvážení tak, aby se zbylé nekřížily. Jinak Catalpa mívá korunu širokou až 3m a vysokou 1-1,5m.


Máme dvě kroucené vrby staré asi deset let. Velmi vyrostly a mají výšku asi 12m. Je potřeba je zkrátit a prořezat. Kdy je na to nejlepší doba a kdo tyto práce provadí. O kolik se může strom zkrátit?

H. Markes

Proveďte to v předjaří, buď se mohou seříznout až na kosterní větve nebo jim snižte korunu dle potřeby. Provádět se to může každý rok.


Kdy je prosím nejlepší zastřihávat oleandr? Děkuji.

Kotalová E.

Zastřihnout jej můžete v předjaří, pokud jej pěstujete jako pokojovku, pokud jej letníte, provedla bych to až v době, než jej přemístíte ven.


Dá se tamaryšek stříhat? Když ano, kdy je nejvhodnější doba?

J.M.

Ořezat jej můžete na podzim nebo na jaře (březen) a provést můžete hlubší řez, dobře obráží.


Zasadila jsem meruňku, kdy se dělá první řez a pak následující?

Dari

Nově zakoupená meruňka by měla být upravená základním výchovným řezem již z pěstitelské školky stejně jako ta hrušeň z minulého dotazu. V prvním roce se řeže max. o 1/3 v případě nepravidelného růstu a to v jarním období, nejlépe v březnu. Odstraňujeme křížící se větve, namrzlé, poškozené apod. Výchovný řez se pro vytvoření pravidelné koruny provádí v 1. až 3. roce. Změna je v tom, že řez se provádí do tvaru V, aby se tzv. otevřela koruna. U starších stromků se pak provádí tzv. udržovací řez po odplození, tj. v letním období.


Kdy mám nejdříve začít řezat hrušeň čerstvě vysazenou v říjnu. Děkuji.

Dari

nově zakoupená hrušeň by měla být upravená základním výchovným řezem již z pěstitelské školky. V prvním roce se řeže max. o 1/3 v případě nepravidelného růstu a to v jarním období, nejlépe v březnu. Odstraňujeme křížící se větve, namrzlé, poškozené apod. Řežeme tak, aby pupen vždy směřoval směrem ven z koruny. Výchovný řez se pro vytvoření pravidelné koruny provádí v 1. až 3. roce. Pak se již nemusí pravidelně řezat jako jiné ovocné stromy, např. jabloně.


Máme asi 2m vysokou převislou třešeň, jejíž větve jsou velmi dlouhé a leží na trávníku a rádi bychom ji ostříhali. Můžete nám poradit kdy je to nejvhodnejsi a jak moc ji můžeme ostříhat?

Alena Sedláková

Lze ji ostříhat na podzim, normálně se zakracuje o 1/3, některé větve můžete zastřihnout až o 1/2 dle potřeby.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 20

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů