Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Okrasné dřeviny

Prosím o informaci, kdy se provádí řez u Hydrangea serrata? Kvete na jednoletém dřevě? Je v našich podmínkách dostatečně zimovzdorná? Děkuji za odpověď.

Jana Celjaková

Hydrangea serrata kvete na dvouletém a starším dřevě, vyžaduje chráněné stanoviště a řez se provádí na jaře o cca 1/3.

Kdy a jak prořezat a zkrátit na minimálně na polovinu vzrostlý min. 80 let starý kaštan a jak ho zbavit hnědých skvrn na listech. Roste na severozápadní straně vlhkého stavení, které částečně chrání a odebírá mu vlhkost, ale současně i ohrožuje př. ulomenou větví nebo možným vyvrácením.

Sylva Kohoutová

U tak starého stromu tak radikální řez o polovinu a víc neprovádějte, mohli byste jej zahubit. Korunu bych zakrátila max. o 1/3. Hnědých skvrn na listech jej bohužel nezbavíte, technicky se to nedá u tak velkého stromu již provést.


Mám na zahradě tříletý javor kanadský. Na začátku sezony mu narůstají zdravé listy, které postupně hnědnou a uvadají. Prosím o radu.

Jarmila Rambousková

Váš javor kanadský může trpět houbovou chorobou ve dřevě. Zkuste odříznout kousek větve a poznáte to podle barvy na řezu. Pokud nemá na řezu bílobéžovou barvu, ale jinou (do hněda, červena...), pak je takto menocný celý strom a bohužel bude asi nutná jeho likvidace. Pro potvrzení vám případně doporučuji donést vzorek do nějakého výzkumného dendrologického ústavu.


Dobrý den. Jak se postarat na zimu o Cytisus Goldfinch v květináči na otevřené terase?

Roman Schich

Cytisus je lepší pěstovat v záhoně. Pokud tu možnost nemáte, pak je třeba jej zasadit do mrazuvzdorného květináče nebo květináč po stranách zevnitř vystlat bublinkovou fólií jako ochranu proti mrazu. Na povrchu jej ještě zakryjte chvojím.


Již několik let mám převislou Jívu, ale naposledy kvetla, když jsem ji koupil. Nyní velice pěkně narostla, větve má až na zem, ale květy žádné. Můžete prosím poradit, jak jívu ke květu přinutit?

Gustav Vaněk

Jíva se musí každý rok pravidelně řezat, jinak ji ke květu nepřinutíte.


Dobrý den, chtěla bych radu, jak lze rozmnožovat vřesy či vřesovce. Mám kyselou půdu a tyto rostliny tu velice prospívají, proto bych si chtěla sama některé druhy rozmnožit. Děkuji.

Alena

Vřesy i vřesovce se množí řízkováním v období června, řízky odebíráme velké 2-5cm, napíchají se do substrátu namíchaného z rašeliny a písku (perlitu) a umístí nejlépe ve skleníku pod fólii. Když zakoření, přepíchají se do květináčů s rašelinou a po roce se vysazují na venkovní stanoviště.


Dobrý den, loni na podzim jsem zasadila buxusy, ale potřebuji je letošní podzim přesadit na jiné místo. Jakou potřebují půdu?

D.D.

Buxusy vyžadují humózní půdu s přídavkem kompostu.


Rád bych se zeptal na přihnojování a péči o bobkovišeň lékařskou. Lísty žloutnou a opadávají. Rostliny byly vysazeny letos, jejich výška je cca 120cm, půda je písčitohlinitá a jsou vysazeny na jižní slunné straně. Co mám dělat, aby dobře rostly? Předem děkuji za odpověď.

Jan Šlajer

Doporučuji přihnojit vícesložkovým hnojivem typu Floria či Kristalon na okrasné stromy a keře.


Co mám dělat s kalinou, kterou mám již 3 roky a zatím ještě nekvetla. A jak o ni dobře pečovat a čím hnojit?

Jarmila Ryšková

Kalinu je dobré na jaře přihnojit na květ, vyžaduje standardní zálivku. Ohledně způsobu řezu je třeba nejprve upřesnit, o jaký druh se jedná.


Dobrý den, chtěla bych si do nádoby na balkoně vysadit meruňku. můžete mi poradit, jaká odrůda je nejvhodnější? Bydlím v nadmořské výšce okolo 300m. Děkuji.

Hana Šindlerova

Konkrétně meruňku vám do nádoby vysadit nedoporučuji, protože má velký kořenový systém. Aby přežila, musela by se tvarovat jako bonsaj.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 58

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů