Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Okrasné dřeviny

Vše o listnatých okrasných dřevinách pěstovaných u nás ve venkovních podmínkách - jejich názvosloví, vlastnosti a charakteristické znaky; členění a doporučení vhodných druhů; jak je správně pěstovat a pečovat o ně; řešení problémů (choroby, škůdci...).

Dobrý den, jaký okrasný rychlerostoucí menší stromek nebo keř mohu vysadit do jílovité, kamenité půdy na místo, které je 1m od domu a 40 cm od plynoměru, a aby kořeny nepoškodily plynoměr.

Veselovská Kateřina

Doporučit mohu např. dřišťál - Berberis veruculosa (menší druh), nebo kalinu - Viburnum Pragense (dá se tvarovat řezem), případně by byl vhodný ještě štědřenec - Laburnum.

Mám venkovní fialový ibišek. Je mu asi 20 let, výška 2m.Potřeboval bych ho přesadit z důvodu rekonstrukce zahrady. Prosím poraďte, kdy bych ho měl přesadit a jestli je to vhodné vzhledem k jeho vzrůstu.

Brašnička Jaroslav

Nejprve jej nyní seřízněte až o 1/2 a prostříhejte korunu a pak teprve přesazujte - to z toho důvodu, že kořenová a listová část rostliny bude vyrovnanější a ibišek by se s přesazením měl lépe vyrovnat. Šance na uchycení na novém stanovišti je, snažte se ale co nejméně poškodit kořenový bal.


Mohu jehličňany, thuje a ost. okrasné dřeviny na jaře (duben) pohnojit cereritem? Děkuji.

Věra R.

Cererit lze používat po celou vegetační dobu, nejlépe na jaře a na podzim, nebo místo něj použít specializovaná hnojiva např. značky Floria na konifery a jiné druhy, na podzim můžete také aplikovat zásobní hnojivo NPK, případně močovinu nebo koňský hnůj.


Čím hnojit wistarii? Děkuji za odpověď.

B.M.

Hnojit wistarii doporučuji buď přímo specializovaným hnojivem pro popínavé rostliny nebo nějakým vícesložkovým hnojivem např. Cereritem.


Zakoupili jsme si okrasný stromek do zahrady, ale bohužel nám prodejce nesdělil český název a co rostlina potřebuje za péči. Název je Jacaranda mimosifoli - listnatý zelený stromek.

Kamila Tomečková

Jedná se o stálezelené či poloopadavé stromy či keře, květy mají zpravidla modré, v latách. Existuje asi 50 druhů. V našich klimatických podmínkách se pěstuje výhradně v teplém skleníku, hlavně pro své kapradinovité olistění. U nás má význam vyloženě sbírkový, hlavně jako nádobová rostlina. Substrát vyžaduje jílovitohumózní, střední zálivku a pravidelné přihnojování. Bohužel český název mi není znám.


Dobrý den, mám na zahradě vrbu kroucenou, rozhodla jsem se ji trochu prořezat, protože již přerůstá. Při prořezu jsem si všimla, že je kmen napaden nějakým škůdcem. Je potažen rezavým povlakem a v létě se na něm drží vosy. Můžete mi poradit, co s tím?

Jana Filsochová

Domnívám se, že se jedná o rez, což je houbová choroba. Zkuste aplikovat chemický přípravek Novozir nebo Dithane, případně můžete povlak mechanicky seškrábat a ránu pak zatřít štěpařským voskem. Vosy se na těch místech drží proto, že strom vylučuje mízu, čímž se snaží bránit proti náporu choroby. Jelikož je míza nasládlá, přitahuje vosy.


U šestileté kroucené vrby poslední 2 roky vždy s příchodem léta začnou listy blednout a kroutit se. Připadá mi to jako nějaká plíseň. Už to chytly i běžné vrby, které máme asi 100m odsud na břehu řeky. Vrba je na místě s celodenním sluncem.

Jan

Domnívám se, že vrba je napadena padlím, aplikujte na napadená místa nyní (na podzim) přípravek Novozir a pak znovu proceduru opakujte na jaře před řezem a ještě jednou po ořezu.


Chtěla bych vědět, jak se mám starat o výhonky bambusu. Dovezli mi je z Řecka, dala jsem je do vody, ale zatím to vypadá, že jim to nevyhobuje, jakoby usychají. Děkuji.

Lucie Brázdová, Ph.D

Pokud jsou výhonky bez kořenů, vypěstovat se z nich nové dospělé rostliny bohužel nedají. Pokud budete mít příště příležitost opět si nějaké výhony obstarat, tak zajistěte, abyste je pořídila i s kořeny.


Prosím o radu, zda a jak lze řízkováním namnožit svídu, která má v zimě červené větve.

Dana Czerná

V zimním období (únor) nastřihejte řízky o velikosti 8-10cm a uskladněte je do sklepa buď jednotlivé do písku nebo je můžete volně uskladnit ve svazku. Pozor, aby nebyly na světle. Pak někdy v březnu po oteplení je můžete vysázet rovnou do záhonu (do trojsponu) nebo předpěstovat v květináčích.


Roste nám divoce šeřík, který má extrémně velké květy a chtěla bych ho namnožit.

Drahomíra Koudelková

U šeříku v období února nastřihejte řízky o velikosti 8-10cm a uskladněte je do sklepa buď jednotlivé do písku nebo je můžete uložit na zem ve svazku. Pozor, aby nebyly na světle. Pak někdy v březnu po oteplení je můžete vysázet rovnou do záhonu (do trojsponu) nebo předpěstovat sazenice v květináčích.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 58

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů