Stěhování zahrady na Novinkách.cz

Reportáž a video z náročného stěhování zahrady naší firmou do centra Prahy najdete na serveru novinky.cz

Formální zahrada
...vychází z tradice francouzské a italské zahrady

Charakteristika formální zahrady

formalni zahrada 1V pojetí formální neboli pravidelné zahrady je středem dění člověk, jehož vnímání prostoru je podřízeno klasickým principům geometrie, proporcím a symetrii. Jinak řečeno, zahrady tohoto typu vycházejí z představy řádu pevně zakotveného v zahradě. Toto pojetí se stalo základem univerzálního stylu, který byl především v minulosti přijímán a napodobován téměř všemi panovnickými a šlechtickými dvory. Jeho počátky nalezneme již v hříšně pulsující renesanční Itálii.

Formální zahrada dneška

formalni zahrada 2Z hlediska dnešní zahradní tvorby se v tomto typu zahrady upřednostňuje větší kompoziční a druhová pestrost použitých rostlin. Je třeba mít ale vždy na paměti, že formální zahrada jako taková je styl, který má svá striktně daná pravidla a při jejich nedodržení Vám může z takové zahrady lehce vzniknout paskvil, což zcela jistě nechcete.

Využití dílčích prvků v koncepci formální zahrady

formalni zahrada 3Zahrada Vašich snů v tomto pojetí nemusí být celkově koncipována jako striktně formální, ale lze využít jen některé její prvky. Do úvahy v tomto případě přicházejí především střihané živé ploty a stěny, případně nízké živé plůtky sloužící k olemování záhonů a cest. Ale pozor, abychom docílili čisté linie a zároveň dokonalého efektu, který nám má živý plot v tomto pojetí zahrady přinést, je nutné mu věnovat odpovídající péči, která po jeho založení již nikdy nekončí.

Vodní prvky a umělecká díla v kompozici formální zahrady

formalni zahrada 4I ve formální zahradě tvoří voda nezanedbatelný prvek. V tomto případě můžete do zahrady zakomponovat vodu v podobě různých fontán, vodotrysků, kaskád apod. Nebojte se zde navíc kombinovat akcentovaný vodní prvek s uměleckým dílem, např. sochou, kterou lze pojednat buď jako přímou součást fontány, nebo jako doplněk okolních výsadeb. V současné době zaujaly místo těchto uměleckých děl především moderní plastiky či jiné prvky soudobé sochařské modernistické školy, kde pestrá škála výrazových prostředků není nijak a ničím limitována. Ale jako je to ve všem, i zde "méně znamená více". Pamatujte na to.

Chcete-li navrhnout a vytvořit kvalitní formální zahradu nebo poradit s využitím některých prvků tohoto zahradního stylu kontaktujte naše odborníky z firmy Marigreen art s.r.o. , jsme tu pro Vás.


fotografie formální zahrada (fotogalerie)

česká verze stránekEnglishDeutsch
  Webdesign: Vikadesign 2006