Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Zahradní technologie

Dobrý den, odkopal jsem "mez", východní svah má asi 1,20-1,50 výšku, sklon 75stupňu, sypká půda, 250m.n.m. Jak jej zabezpečit bez betonových či dřevěných prvků pomocí rostlin proti sesuvu? Uvažoval jsem o použití králičího pletiva, kterého mám dost a pokusit se vysít trávu + rostlinky, o jejíž doporučení Vás žádám.

Outulný

Králičí pletivo nedoporučuji, lepší je kokosová rohož, která se v zemi časem rozloží a svah je posléze zpevněn přirozenou cestou kořenovým systémem rostlin. Nejen, že pletivo se nerozloží, ale jeho struktura (malá očka) by mohla bránit vysazeným rostlinám v růstu kořenů a přirozenému odnožování. Travní semeno můžete zakoupit přímo specializované pro "svahy a nedostupná místa". Z rostlin lze vysadit např. skalníky, mochny, ořechokřídlec, tavolníky, barvínek, břečťan, tlustonitník, jako soliter můžete vysadit vajgélii nebo kolkvícii.

Minulý rok jsme byli ze zahrady ošklivě poštípaní. Prý to dělá sametka. Letos máme ale malé dítě a dost se bojím, že by to mohlo být pro něj velmi nepříjemné. Dočetla jsem se, že bych měla postříkat trávník Sulikolem. Poradíte mi kdy? Případně je nějaké jiné řešení-jiný přípravek na sametky nebo klíšťata na zahradě?

Kozáková

Sulikol je přípravek proti houbovým chorobám, to, co vás poštípalo, jsou s největší pravděpodobností smutnice, nikoliv sametka. Proti nim můžete v zahradě rozmístit venkovní lepové desky proti smutnicím - buď zavěsit na rostliny nebo se dají zapíchnout i do země.


Je vhodné sázet kytky do obalů na květiny, tedy do nádob bez odtoku vody?

Lucie

Nedoporučuji.


Dobrý den, má význam dát pod thuje geotextilii a až na ni mulčovací kůru? Nebo stačí dát pouze mulčovací kůru bez geotextilie a pravidelně dosypávat? Pokud bude pod kůrou geotextilie, jak je to s přihnojováním?

Michal B.

Geotextilii použít nedoporučuji, kdyžtak jen slabší netkanou textilii (nazývá se též mulčovací), která funguje proti prorůstání plevelů. Ale nejlepší je použít pouze kůru. Přihnojování v tomto případě je optimální provádět formou přidání odpovídajícího hnojiva do zálivky, kůra ji propustí nebo pevné hnojivo přidávat přímo ke kořenům - pak je třeba si tam vytvořit volné místo bez kůry.


Dobrý den, mám skleník zamořený molicí. Jak se jich do jara zbavit, abych mohla v březnu v klidu vysadit nové rostliny? Děkuji.

benešová lenka

Je třeba aplikovat chemický přípravek proti těmto škůdcům např. APPLAUD, KARATE, MOSPILAN...apod.


Dobrý den, mám v plánu na jaře trochu přebudovat zahrádku a ráda bych použila mulč. Problém je, že kolem pozemku jsou staleté lípya tudíž větší vrstvy listí. Mám šanci vytvořit takový záhon? Nebo bych musela po shrabání každý rok kupovat mulčovací kůru znovu? Děkuji.

Irena Petrovičová

Listí z větší části každý rok z jara pohrabte, když tam trochu listí zůstane, nic se neděje, rozloží se. Mulč bych doporučila dát ve vrstvě asi 5-7 cm, výměna 1x za tři roky.


V jedné z Vašich odpovědí doporučujete vyložit plastový květináč, který je celoročně osázen a umístěn na terase, bublinkovou fólií zevnitř proti mrazu. Proč je vhodnější izolace uvnitř květináče než zvenčí? Nepřehřívají se kořeny v létě, když je uvnitř květináče bublinková fólie celoročně? Moc děkuji.

Marcela Němcová

Jestliže vyložíte květináč zevnitř ještě před výsadbou rostliny, pak jí zajistíte na zimu lepší izolační schopnost na zimu - avšak provádí se to pouze po stěnách, nikoliv na dně nádoby (to by překážel oodtoku vody). Může se samozřejmě obalit i zvenčí, ale účinnost vnitřního vyložení fólií je vyšší. Kořeny se v létě přehřívat nebudou, pokud jak jsem již napsala, to provedete pouze po stěnách, nikoli po dně nádoby.


Dobrý den, 24.5.2007 jsem aplikovala postřik CHAMPION na rajčata - byla v květu, takže dobrý, ale tento postřik jsem v návalu strachu před plísní dala i na jahody, ale ty už měly plody (zelené). To, že jsem udělala chybu, jsem si uvědomila už pozdě. Proto se ptám, jaká je doba, kdy se mohou jahody konzumovat po aplikaci postřiku? Děkuji.

Zdvořáková

Příště doporučuji aplikovat spíše přípravek ZOLONE, jinak ochranná lhůta po postřiku bývá 12 - 24 dnů (mělo by to být uvedeno v návodu).


Zajímalo by mě srovnání trávníkových hnojiv, co se týká kvality a ceny, např. EXPERT, EUROGREEN, NITROPHOSKA, NPK apod. Mám dojem, že se liší pouze názvem, prodejcem a tím i cenou.

hospodář

S tímto by vám mohla pomoci firma Fytoz Mratín u Prahy, zkuste se obrátit na ně.


Dobrý den, doslechla jsem se o nějakých velmi rychle rostoucich stromech, snad exotických, které se pak využívají jako palivové dříví. Děkuji za radu.

Pavla

Jedná se o topol (Populus nigra Maximovi), k dostání V Zahradě u roubené studny, Chvaletice 47, Protivín.


Stránky: 1 <<... | 2 | 3 | 4 | ...>> 16

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů