Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Červen

červen - ilustrační fotoNyní začíná hlavní zahradní sezóna. Jarní práce jsou skončeny a my se můžeme začít těšit z plodů našeho předchozího snažení. Zahrada se nám představuje v celé své kráse. Terasy, balkony i záhony nám krášlí letničky, trvalky a bylinky. Radovat se můžeme z nového trávníku, ale i z prvních dobrot pěstovaných v užitkové zahradě. S péčí o zahradu však nesmíme polevit ani v tomto období. Mezi nejdůležitější činnosti nyní patří zalévání a výživa rostlin. Práce nás však čeká v nadcházejících letních měsících více…

 • Všechny rostliny nyní pravidelně zaléváme. Opravdu pečlivou zálivku provádějme u nových výsadeb dřevin, které ještě nemají plně vyvinutý kořenový systém. Velmi důležitá je i pravidelná zálivka rostlin nasázených v truhlících a závěsných květináčích. Zavlažujeme-li stromy, provádíme to pak raději méně často, ale vydatněji.
 • Nezapomínejme též pravidelně přihnojovat jednotlivé rostliny v zahradě. Vícesložkovým hnojivem znovu přihnojíme růže a další bohatě kvetoucí keře (šeříky, hortenzie, komuli…). Důležité je též pravidelné přihnojování květin. Stromy a keře nyní přihnojujeme rychle působícími hnojivy.
 • Rostlinám v nádobách věnujeme celkově zvýšenou péči, nejen pravidelnou zálivku a výživu. Aby rostliny nasazovaly nová poupata, musíme pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a květenství.
 • Vyštipujeme vegetační vrchol u jiřinek, zaštipujeme chryzantémy a naposledy též fuchsie.
 • Dříve provedené přímé výsevy nyní vyjednotíme, aby rostliny nezeslábly nedostatkem prostoru.
 • Vysoké nebo rozložité květiny na záhonech pravidelně vyvazujeme k opěrám.
 • I v tomto období je potřeba věnovat pozornost skalce. Měli bychom ji pravidelně ošetřovat a zbavovat plevele. Máme-li na skalce tařici, tařičku či devaterník, brzy po odkvětu je silně seřízneme. Skalničky začínáme množit polovyzrálými řízky.
 • Vhodná doba je nyní pro získávání měkkých nebo polovyzrálých řízků řady dřevin a trvalek. (Platí to i pro měsíc červenec.)
 • Pravidelné sekání trávníku, jeho přihnojování a též dobrá zálivka je v tomto měsíci nanejvýš důležitá. (Platí i pro měsíc červenec.)
 • Stále je potřeba provádět pravidelné kontroly škůdců a chorob vyskytujících se na okrasných i ovocných rostlinách v naší zahradě.
 • Nepolevujeme v průběžném pletí zahrady. (Platí i pro celou nadcházející sezónu, preventivně tím pomáháme zahradě i do dalších let.)
 • Koncem měsíce provádíme opakované seříznutí živých plotů z opadavých keřů.
 • Po odkvětu zmlazujeme staré pěnišníky a azalky, zejména ty keře, které jsou odspoda vyholené.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů