Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vodní plochy - vítané oživení Vaší zahrady

Voda by se měla stát neodmyslitelnou součástí zahrady a to jak formální, tak i zahrady přírodní. Já, z pohledu zahradní architektky, mohu pouze s radostí konstatovat, že v současnosti má takové chápání úlohy vody v zahradě stoupající trend a stále více se v zahradách objevují nejrůznější jezírka, vodní kaskády, potoky či potůčky nebo alespoň jednoduché vodní prvky, které vnesou do zahrady vždy vítané oživení.

Nové trendy

Voda v zahradě - ilustrační fotoDříve jste se mohli setkat s názory, že voda v zahradě je jenom pro zlost, neboť s sebou přináší pouze problémy s údržbou a vlastním čištěním, nehledě na finanční náročnost celého čistícího systému, bez něhož se velmi brzy měnila v zahnívající a zapáchající kaluž, která se stávala oblíbeným hnízdištěm např. komárů. Tyto názory měly tehdy své racionální jádro.

V současné době je s tím ale konec a díky novým technologiím nám může voda v zahradě plnit účel, pro který byla zřízena. Jak se zmiňuji již v úvodu, stane se neodmyslitelnou součástí Vaší zahrady. Základem úspěchu je dodržet správný postup při zakládání jezírka či jiného vodního prvku ve Vaší zahradě.

Typy přírodních jezírek

Voda v zahradě - ilustrační fotoUvažujeme-li o založení jezírka, musíme zvážit, za jakým účelem jezírko zakládáme a jak nám má v budoucnosti sloužit. Při zakládání přírodního jezírka musíme vyjít z celkové koncepce a velikosti zahrady a jezírko umístit v návaznosti na oba tyto faktory. Tvar a jeho umístění doporučuji prokonzultovat se zahradním architektem.

Možností, jaký typ jezírka zvolit, je několik:

  • Fóliová jezírka, která jsou v rodinných zahradách nejčastější.
  • Jezírka se stranami vyloženými přírodními kameny.
  • Jezírka založená starou klasickou metodou s využitím jílového podloží.

Vytvořte si fóliové jezírko

Voda v zahradě - ilustrační fotoNejprve vyhloubíme lože a vymodelujeme jeho tvar. Strany jezírka nesmí být kolmé, ale musí se postupně svažovat. Stejně tak i dno musí mít několik úrovní. Po obvodu jezírka je nezbytné následně vymodelovat kapsu či několik kapes, které se na závěr osadí vodními rostlinami. Na dně a po stranách nesmí zůstat žádné ostré kameny, neboť by díky jim mohlo později dojít k protržení fólie. Případné nerovnosti vyrovnáme pískem a takto připravené lože pokryjeme geotextilií, na kterou pak položíme vlastní fólii - např. Aquaplast. Při pokládání fólie dbáme na to, abychom zachovali přesah 50-100 cm okolo celé vodní plochy. Přesahující okraje fólie ohneme a založíme do terénu. Okraje jezírka můžeme architektonicky vyřešit opět několika způsoby.

Osázení jezírka rostlinami

Voda v zahradě - ilustrační fotoPro osázení kapes a okrajů vodní plochy doporučuji využít rostliny jako jsou např. doutníky - Typha minima, latifolia, přesličky - Equisetum, třtina - Juncus, pryskyřníky - Ranunculus, blatouchy - Caltha palustris, kosatce - Iris pseudoacorus, vrbiny - Lysimachia nummularia a v neposlední řadě lekníny - Nymphaea. Volba jednotlivých druhů rostlin, jejich počet a umístění je velmi důležité proto, aby fungovaly na bázi kořenové čističky a udržovaly tak Vaše jezírko čisté.

Jak vyřešit okraje jezírka

Nabízí se nám hned několik různorodých variant, jak pojednat okraje okolo právě vznikajícího jezírka:

  • Okraj vodní plochy navazuje přímo na trávník.
  • Okraje vodní plochy se vysypou oblázky a celá kompozice se dotvoří rozmístěním solitérních kamenů.
  • Okraj vodní plochy se vytvoří pomocí jednoho druhu kamene (břidlice, lomový kámen, žula...), který se vyskládá ve vrstvách.

Oživení vodní hladiny

Nic nezkazíme, když vodu trochu rozpohybujeme, ať již v návaznosti na potůček či kaskády, v nichž voda cirkuluje za pomoci čerpadla. Svůj účel však splní i jednoduché rozstřikovače umístěné ve vodní ploše.

Okrasné ryby v jezírku

Voda v zahradě - ilustrační fotoČasto se také setkávám s tím, že v zahradních vodních plochách se nasazují okrasné ryby jako jsou karasi či japonští koi-kapři, kteří sice jezírko ozvláštní, ale na druhé straně je třeba počítat s tím, že naruší rovnováhu biotopu a dojde tím k zakalení vody.

Na co si dát pozor

Pozor na ta nejjednodušší řešení. V zahradnických centrech jsou k dostání již hotová plastová jezírka v různých modifikacích. V těchto plastových nádobách dochází za letních úpalů k častému přehřátí vody, které zapříčiňuje vyhnívání rostlin a vzniká tak negativní efekt, zmiňovaný na samém počátku článku. Takové jezírko je proto mnohem náročnější na údržbu.

Inspirace do malé zahrádky

Voda v zahradě - ilustrační fotoPro ty z Vás, kteří mají menší zahrádky a voda pro Vás má své kouzlo, doporučuji instalovat vodu v podobě různých pítek, tekoucích kamenů či nádob, případně se nechte inspirovat dálněvýchodní zahradní architekturou a využijte dutých stonků bambusu k vytvoření vlastní vodní hry.


ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů