Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Květen

květen - ilustrační fotoJestliže jsme vám radili, abyste byli pilní v dubnu, pro květen to platí dvojnásob. Dlouhá praxe říká, že v nejkrásnějším měsíci v roce je na zahradě práce nejvíc. Musíme stihnout všechny důležité jarní práce ještě před tím, než nastoupí horké a suché letní měsíce. Všechno nyní roste jako z vody, příroda se zazelenala se a rozkvetla a my se musíme o všechnu tuto krásu náležitě postarat.

 • Právě v tomto měsíci jsou i plevele k neuhlídání a musíme jim věnovat zvýšenou pozornost, aby neovládly naši zahradu na úkor skutečně chtěných kulturních rostlin. Boj s plevely musíme zahájit již v předcházejících měsících.
 • Záhonové rostliny otužujeme a vysazujeme je ven na určené místo. V případě potřeby jim poskytujeme dočasnou ochranu před nepříznivými podmínkami. Jakmile pominou „ledoví muži“, můžeme vysázet i choulostivější rostliny.
 • Ven do volné půdy také již můžeme přesadit lilie, které jsme během zimy přechodně zasadili do květináčů. Pokud již nehrozí mrazíky, vysazujeme začátkem května i hlízy jiřin.
 • Aby nám během letních měsíců vykvétaly stále nové květy, pokračujeme až do poloviny června ve výsevu semen letniček, a to ve čtrnáctidenních intervalech.
 • V květnu si můžeme také namnožit některé trvalky. Některé vyšší trvalky je vhodné v tomto období nenápadně podepřít, zvlášť, je-li dostatek vláhy a rostou prudce do výšky.
 • Vhodná doba je též pro osazování truhlíků a venkovních nádob. Můžeme si vytvořit i tzv. květinovou stěnu. Popínavé rostliny vyvazujeme.
 • Pěnišníkům a azalkám, zejména těm, které jsme právě zasadili, prospěje nastýlání. (Platí i pro měsíc duben.)
 • Začátek května je poslední termín pro výsadbu keřů. Zvlášť nutná je nyní péče o nově vysazené jehličnany a stálezelené listnáče. Je-li teplý a slunečný květen, chráníme je chvojím před sluncem a nezapomeneme na závlahu. (Platí i pro měsíc duben.)
 • Živé ploty nyní přistřihneme a podle potřeby pod nimi plejeme a nastýláme.
 • Se stále přibývajícím teplým počasím nepřetržitě sledujeme, zda naše rostliny zbytečně netrpí nevítanými škůdci a chorobami. Na růžích se v této době často objevuje padlí.
 • Rostliny pravidelně zaléváme a přihnojujeme dle potřeby. Především bohatě kvetoucí rostliny v tomto období potřebují dostatečnou výživu.
 • Květen je ještě také vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili po polovině dubna. Koncem tohoto měsíce posekáme především ty trávníky, ve kterých rostou cibuloviny a čepele sekačky přitom nastavíme vysoko.
 • Jezírko pravidelně čistíme a zbavujeme preventivně řas. Pokračujeme i ve výsadbě vodních, bahenních a mokřadních rostlin. (Platí i pro měsíc duben.)
 • Je čas se také přesvědčit, že náš skleník má odpovídající zastínění a ventilaci.
 • U zmlazených nebo přeroubovaných stromů vylamujeme koncem měsíce tzv. vlky - letorosty prorůstající obvykle pod místem řezu starší větve. (Platí i pro začátek měsíce června.)
 • Upravujeme úvazky u stromů, které jsou po výsadbě již usazeny, aby nezaškrtily sílící kmeny nebo větve.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů