Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Červenec

červenec - ilustrační fotoLéto, léto, léto… nebe je modré, dny a noci teplé, všude kolem nás se rozprostírají krásné barvy a naše zahrada nyní vypadá jako ráj na zemi. Aby zůstala krásná i nadále, měli bychom kromě udržovacích prací a vydatné zálivky začít přemýšlet, co se zahradou podnikneme dál, rozmyslet si podzimní výsadby, věnovat se množení rostlin pro další rok, postarat se o živé ploty a jehličnany… Nastává druhá polovina roku.

  • Sestřihujeme veškerá odkvetlá květenství bylin a dřevin. Odkvetlé trvalky a kosatce nyní dělíme. U trvalek druhu lupina či chrpa provádíme hluboký řez.
  • Můžeme již řízkovat muškáty a další balkonovky a bylinky. (Platí i pro měsíc srpen.)
  • Jednou týdně hnojíme rostliny v nádobách.
  • Nezapomínejme na pokojové rostliny, které je v této době vhodné chránit před přímým slunečním úpalem, dobře zalévat, rosit, přihnojovat a čistit. Je potřeba jim též zajistit dobré větrání. Mnohé z nich můžeme též letnit v polostínu na zahradě.
  • Sklízíme květy levandule a bujné trsy léčivek. Víceleté byliny jako např. šalvěj, rozmarýn, tymián, oregáno aj. můžeme v tomto letním období velmi jednoduše rozmnožovat pomocí odstřihnutých výhonků. Nejlepší je byliny množit v době, kdy ještě nekvetou. Pokud nám byliny již vykvetly, musíme před množením všechny květy i rašící pupeny odstranit.
  • U růží postupně odstraňujeme odkvetlé květy a naposledy je přihnojíme. Množit je můžeme v této době očkováním. Nadále u nic odstraňujeme výmladky.
  • Nejvyšší čas je v tomto měsíci na vyjmutí na jaře kvetoucích cibulovin. Jedná se především o tulipány a hyacinty. Tulipány můžeme nyní rozmnožovat brutem.
  • U větších rostlin, jako jsou např. rododendrony a azalky, provádíme zmlazovací řez. Můžeme u nich v tomto období odebírat polovyzrálé řízky. Vhodné je též provést řez vistárií a množit je v této době hřížením.
  • U vřesů nyní nastává nejvyšší čas na množení řízkováním.
  • Přistřihujeme živé ploty z habrů a podle potřeby můžeme mírně dotvarovat i ploty z ostatních listnáčů. Živé ploty z jehličnanů, vyjma thují, které můžeme nyní přistřihnout, v této době nestříháme.
  • Je-li suchý rok, může být v této době trávník již vyprahlý a může začít žloutnout. Proto nesmíme zapomínat na důkladnou zálivku a přihnojování. Sekáme jej nyní na 5 - 6 cm.
  • Máme-li na naší zahradě vodní plochu, mějme na paměti, že podstatná část vody se nám může nyní z nádrže vypařit. Nádrž je třeba kontrolovat a pravidelně doplňovat vodou. Máme-li v nádrži nasazené ryby, pravidelně vodu provzdušňujeme. Vodní rostliny, jako jsou např. lekníny, protrháváme a z vody také stále průběžně odstraňujeme řasy.
  • Pokud máme připraveny cibule na podzim kvetoucích cibulovin, je nyní ten správný čas na jejich výsadbu. Konec července je vhodný např. pro výsadbu ocúnů, které pak krásně vykvetou koncem srpna a v září.
  • Objednáváme a nakupujeme nové rostliny pro podzimní výsadbu.
  • Před odjezdem na dovolenou se musíme o zahradu náležitě postarat. Celou zahradu velmi důkladně zalijeme. Okolí keřů i záhony květin zkypříme a posypeme rašelinou nebo posekanou trávou. Zabráníme tak výparu z půdy a zachováme v ní tak co nejvíce vláhy. (Platí i pro měsíc srpen.)

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů