Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Malý zahradní kalendář - Únor

únor - ilustrační fotoVenku je stále tuhá zima, ale zahrádkář již cítí ve vzduchu jaro. Nenechme se zmást prvními nesmělými slunečními paprsky. S některými nutnými činnostmi, které se vztahují k měsíci lednu a všem zimním měsícům, musíme pokračovat i v únoru. Některé rady na únor se překrývají s radami z měsíce ledna, zvláště venkovní ochrana rostlin před mrazem, mokrým sněhem a silným nárazovým větrem, či okusu zvěří. Některé rady z ledna doporučujeme praktikovat ještě v únoru také v případě, je-li v daném roce tužší či delší zima, případně ve výše položených oblastech naší republiky. (Více se dočtete v radách na leden.)

  • Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty…) každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování...), abychom nezmeškali počátek kvetení. Nemocné části u nich odstraňujeme. Při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem.
  • Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, např. převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií.
  • Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.
  • Rovněž již můžeme zasít rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky a máky, aby nám vykvetly ještě tento rok a též i záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení, např. hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, netýkavku, vilec...
  • V této době již můžeme vysévat hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu a necháme zapadnout sněhem.
  • Měli bychom začít věnovat zvýšenou péči i pokojovým rostlinám. V interiérech i v teplejších oblastech venku mohou být již nyní vážným problémem škůdci. Zejména se jedná o mšice. Pozvolna bychom měli také začít dle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování.
  • Na záhony nyní rozmístíme skleněné nebo fóliové kryty a poklopy, aby se do března stačila prohřát půda pro setí ranné zeleniny, letniček aj.
  • Připravujeme si komposty a další organické substráty.
  • Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv.
  • Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí.
  • Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro měsíc leden, případně březen.)
  • Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí ještě pro měsíc březen.)
  • Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů