Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Malý zahradní kalendář - Červenec

červenec - ilustrační fotoLéto, léto, léto… nebe je modré, dny a noci teplé, všude kolem nás se rozprostírají krásné barvy a naše zahrada nyní vypadá jako ráj na zemi. Aby zůstala krásná i nadále, měli bychom kromě udržovacích prací a vydatné zálivky začít přemýšlet, co se zahradou podnikneme dál, rozmyslet si podzimní výsadby, věnovat se množení rostlin pro další rok, postarat se o živé ploty a jehličnany… Nastává druhá polovina roku.

  • Sestřihujeme veškerá odkvetlá květenství bylin a dřevin. Odkvetlé trvalky a kosatce nyní dělíme. U trvalek druhu lupina či chrpa provádíme hluboký řez.
  • Můžeme již řízkovat muškáty a další balkonovky a bylinky. (Platí i pro měsíc srpen.)
  • Jednou týdně hnojíme rostliny v nádobách.
  • Nezapomínejme na pokojové rostliny, které je v této době vhodné chránit před přímým slunečním úpalem, dobře zalévat, rosit, přihnojovat a čistit. Je potřeba jim též zajistit dobré větrání. Mnohé z nich můžeme též letnit v polostínu na zahradě.
  • Sklízíme květy levandule a bujné trsy léčivek. Víceleté byliny jako např. šalvěj, rozmarýn, tymián, oregáno aj. můžeme v tomto letním období velmi jednoduše rozmnožovat pomocí odstřihnutých výhonků. Nejlepší je byliny množit v době, kdy ještě nekvetou. Pokud nám byliny již vykvetly, musíme před množením všechny květy i rašící pupeny odstranit.
  • U růží postupně odstraňujeme odkvetlé květy a naposledy je přihnojíme. Množit je můžeme v této době očkováním. Nadále u nic odstraňujeme výmladky.
  • Nejvyšší čas je v tomto měsíci na vyjmutí na jaře kvetoucích cibulovin. Jedná se především o tulipány a hyacinty. Tulipány můžeme nyní rozmnožovat brutem.
  • U větších rostlin, jako jsou např. rododendrony a azalky, provádíme zmlazovací řez. Můžeme u nich v tomto období odebírat polovyzrálé řízky. Vhodné je též provést řez vistárií a množit je v této době hřížením.
  • U vřesů nyní nastává nejvyšší čas na množení řízkováním.
  • Přistřihujeme živé ploty z habrů a podle potřeby můžeme mírně dotvarovat i ploty z ostatních listnáčů. Živé ploty z jehličnanů, vyjma thují, které můžeme nyní přistřihnout, v této době nestříháme.
  • Je-li suchý rok, může být v této době trávník již vyprahlý a může začít žloutnout. Proto nesmíme zapomínat na důkladnou zálivku a přihnojování. Sekáme jej nyní na 5 - 6 cm.
  • Máme-li na naší zahradě vodní plochu, mějme na paměti, že podstatná část vody se nám může nyní z nádrže vypařit. Nádrž je třeba kontrolovat a pravidelně doplňovat vodou. Máme-li v nádrži nasazené ryby, pravidelně vodu provzdušňujeme. Vodní rostliny, jako jsou např. lekníny, protrháváme a z vody také stále průběžně odstraňujeme řasy.
  • Pokud máme připraveny cibule na podzim kvetoucích cibulovin, je nyní ten správný čas na jejich výsadbu. Konec července je vhodný např. pro výsadbu ocúnů, které pak krásně vykvetou koncem srpna a v září.
  • Objednáváme a nakupujeme nové rostliny pro podzimní výsadbu.
  • Před odjezdem na dovolenou se musíme o zahradu náležitě postarat. Celou zahradu velmi důkladně zalijeme. Okolí keřů i záhony květin zkypříme a posypeme rašelinou nebo posekanou trávou. Zabráníme tak výparu z půdy a zachováme v ní tak co nejvíce vláhy. (Platí i pro měsíc srpen.)

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů