Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Malý zahradní kalendář - Leden

leden - ilustrační fotoPřestože je teprve leden, každý správný zahrádkář ani v tomto období nezahálí a pilně se připravuje na nadcházející jarní sezónu. Již nyní je potřeba si rozmyslet, co všechno budeme po celý rok s naší zahradou podnikat a nejen to, musíme již také aktivně některé nezbytné přípravné a udržovací zahradní práce na naší zahradě provádět.

  • Vzhledem k tomu, že obvykle v tomto období bývá hodně sněhu, měli bychom pravidelně z větví stromů a keřů setřásat těžký mokrý sníh. Odhrnujeme též sníh z cest a cestiček a můžeme jej ponechat pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy. (Platí i pro měsíc únor.)
  • Nechoďte v této době po promrzlém trávníku, mohl by se poškodit. (Platí i pro měsíc únor.)
  • Citlivé venkovní rostliny musíme nyní ochraňovat před mrazem a větrem. Chránit musíme především stálezelené rostliny jako jsou keře, pěnišníky či azalky a také choulostivější trvalky pomocí zástěn a chvojí. Průběžně je kontrolujeme během celého zimního období.
  • Kontrolujeme a dle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl mráz nebo nárazový vítr. Nízké rododendrony nastýláme slámou, borkou a pilinami.
  • Je-li silné sluneční záření, chráníme stálezelené listnaté keře chvojím nebo slámou před osluněním. (Platí i pro měsíc únor.)
  • Část hladiny ve vodních nádržích nezapomínejme celé zimní období udržovat bez ledového příkrovu.
  • Pokud jsme měli o Vánocích doma živý vánoční stromek v nádobě, nastal čas, abychom jej vrátili pomalu zpět na zahradu. Nejprve však rostlinu přemístíme na čas přechodně do chladnějších prostor a teprve na jaře ji vyndáme ven. (Rostlinu necháváme na přechodném místě ještě v měsíci únoru až březnu.)
  • Nezapomeňme si objednat a nakoupit včas potřebná semena, trvalky, cibule a hlízy rostlin. Dobře si rozmyslete a propočítejte množství, které budete potřebovat, abyste později v sezóně neřešili přebytek či naopak nedostatek rostlinného materiálu. (Platí ještě pro měsíc únor.)
  • V době oblevy kontrolujeme skalku, protože hromadící se voda z tajícího sněhu by mohla poškodit suchomilné rostliny. Vodu z exponovaných míst opatrně odvádíme. (Platí i pro měsíc únor.)
  • Toto období je vhodné také pro všechny nutné opravy dřevěných opěr, pokud zde rostliny ještě nerostou. Též opravujeme oplocení a chrániče na kmenech stromů, zamezíme tím případnému poškození rostlin zvěří. (Platí i pro měsíc únor.)
  • Kontrolujeme a případně opravujeme veškeré nepostradatelné zahradní náčiní, které budeme v nadcházející sezóně potřebovat.
  • Ze stromů můžeme opatrně odstraňovat starou borku, mechy a lišejníky.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů