Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Cvrčkova střelecká škola - sportovní střelba mládeže


Terra Cottem - půdní kondicionér


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Nádoby na rostliny pro terasy a balkóny

Balkony a terasy jsou klasickým rozšířeným obytným prostorem, a proto bychom na ně neměli zapomínat a měli bychom je zajímavě esteticky dotvářet. Pojednat balkón či terasu můžeme nejrůznějšími způsoby. Výrazný okrasný prvek zde však bezesporu tvoří rozmanité květiny a rostliny v ozdobných nádobách a květináčích. Jak přistupovat k této problematice, vám v dnešním článku poradí zahradní architektka Martina Hájková DiS.

Zkrášlujeme terasy a balkony

Nádoby - ilustrační fotoNaše terasy a balkony můžeme značně vylepšit nejen rostlinami, ale i vhodně zvolenými nádobami, do kterých je vysazujeme. Tyto nádoby mohou terasu či balkón příjemně ozvláštnit a vtisknout jim originální výraz. Veškeré nádoby na rostliny určené pro terasy a balkony nemůžeme chápat izolovaně, ale musíme se naučit vnímat je jako pohledové dominanty v prostoru. Jejich výběru, osázení a umístění věnujme velikou péči, odmění se nám za to tím, že se stanou středem barevnosti a zájmu v průběhu celého roku.

Než začneme nakupovat...

Nádoby lze vkusně využít k dotvoření městské terasyDnes si můžeme vybírat dle vlastního vkusu z nepřeberného množství květináčů a ozdobných nádob. Než se pustíme do vlastního nákupu, je důležité, abychom se nejprve zamysleli nad tím, jak chceme nádobu využít. Květináče pro venkovní použití musí mít především drenážní otvor. Jedná-li se o stálou venkovní expozici, dávejte si také pozor na to, aby byly dobře vypáleny. Rovněž si předem rozmyslete, jakými rostlinami chcete nádoby osázet a volte podle toho rozměry květináčů a ozdobných nádob, aby byly úměrné velikosti a druhu rostliny, kterou do nich chcete umístit. Z estetického hlediska volte spíš jednoduché nádoby. Proč jednoduché? Z jednoduchého důvodu. Pokud nádoba přetéká záplavou barev, je takováto vegetace sama o sobě centrem pozornosti a není nutné přitahovat konkurenční pozornost k nádobě. Na druhé straně však existují na trhu některé květináče natolik zajímavé, že mohou fungovat nezávisle samy o sobě jako plastiky. V tomto případě je však nutné se zamyslet nad tím, zda tvar a asociace, které ozdobná nádoba takovéhoto druhu vzbuzuje, Kameninova nádoba zajímavého tvaruzapadají do stylu, který jsme jako aranžmá naší terasy či balkonu zvolili. Mějte na paměti, že všechny ozdobné nádoby či květináče vytvářejí vždy silný dojem a to jak svým umístěním, tak zároveň tvarem, velikostí i barvou. Proto vybírejte pečlivě, jaké ozdobné nádoby pro svou terasu či balkón pořídíte.

Materiálová pestrost nádob

Rohové dřevěné nádobyNádoby, které jsou vhodné pro terasy a balkony, mohou být z různých především přírodních materiálů. Nemusíte se uchylovat jen ke klasickým nádobám z terakoty, nebojte se experimentovat i s jinými materiály jako je např. kamenina, porcelán nebo dřevo, použít se dá i plech či bizarní plastové tvary. Velmi intenzivně působí též proutěné koše. Vše ale musí komplexně ladit a to jak esteticky, tak i barevně.

Osazujeme ozdobné nádoby a květináče

Přesně určit trvalý žádoucí poměr mezi výškou nádoby a osázením nelze, protože rostliny nejsou statické a stále se dynamicky mění.

Nádoby s úzkými hrdly

Nádoby s úzkými hrdly nejsou pro trvalé osázení tím nejlepším řešením, neboť chceme-li rostlinu, která je již poměrně přerostlá, posléze přesadit, nezbývá nám nic jiného, než takovou nádobu rozbít. Chceme-li je na terase či na balkoně přesto mít a osázet je, můžeme tak učinit následujícím způsobem. Osadíme plastový květináč nejlépe pnoucí či plazivou rostlinou a umístíme jej na vrchol nádoby. Každou sezónu pak rostlinu naprosto bez problémů vyměňujeme.

Čtvercové a kónické nádoby

Čtvercová nádobaČtvercové nebo kónické nádoby či amfory vypadají dobře, pokud jsou osázeny květinami. Vhodné jsou např. letničky a trvalky. S ohledem na svůj zajímavý tvar působí však i samy o sobě silným a zajímavým dojmem, a proto je není nutné osazovat za každou cenu.

Plastové napodobeniny keramických nádob

Matné plastové napodobeniny terakotových květináčů jsou vynikající alternativou k těžkým květináčům keramickým. Jejich váha je s keramickými nesrovnatelná, a proto se s nimi dá mnohem snadněji manipulovat. Jsou výhodné především tehdy, pokud předem víme, že budeme potřebovat nádoby častěji přemísťovat.

Volba rostlinného materiálu pro ozdobné nádoby

Nádoby jsou takové pomyslné "A", ale jako ve všem v životě, řekneme-li "A", musíme říci také "B", to je v tomto případě co do nádob umístit, jaké rostliny použít a jakou formu osázení zvolit, aby dojem z balkónu či terasy byl co nejefektnější a nejlepší. Zaručeně působí pestré a výrazné osázení. Bát se však nemusíme ani pevnějších či zdánlivě mohutnějších tvarů rostlin. Řada sestřihovaných tvarů, koule, ale i např. pyramida mohou být vtipnou imitací standardních živých plotů, které známe z klasických zahrad a zahrádek.

Závěrem si ještě jednou připomeňme, že vždy je potřeba zvážit výběr nádob i rostlinného materiálu tak, aby vše harmonizovalo nejen se stylem, ale i měřítkem terasy či balkónu.

Přehled rostlin vhodných pro osazování nádob

Květy jara - cibuloviny

• Crocus - šafrán

• Hyacinthus orientalis - hyacint

• Muscari - modřenec

• Narcismus - narcis

• Tulipa - tulipán

Dvouletky a trvalky

• Bellis perennis - sedmikráska

• Cheiranthus chejri - chejr vonný příp. zimní fiala

• Myosotis sylvatica - poměnka lesní

• Primula vulgaris - prvosenka

• Viola witrockiana - maceška zahradní

Letní květy


Okno do zahrady pro vás připravuje Martina Hájková a firma Marigreen, s.r.o.

Webdesign a realizace: Vikadesign

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen, s.r.o. - zahrada vašich snů